No:54, 22 Nisan 2009, Türkiye ile Avustralya Arasındaki Tarihten Gelen Özel İlişki Hk.

Türkiye ile Avustralya arasında tarihten gelen özel bir ilişki mevcuttur. 94 yıl önce Çanakkale Savaşı’yla başlayan süreç, Türkler ile Avustralyalılar arasında gerçek bir dostluğun temellerini atmıştır. Aynı karşılıklı saygı ve sevginin, tüm ülkeler ve kültürler arasında diyalog ve işbirliğiyle oluşturulmasını hedeflemeli ve bunun gereklerini yerine getirmeliyiz.

Türklerin şanlı tarihinde birçok altın sayfa bulunmaktadır. Bunların arasında Çanakkale Zaferi’ni özel yapan, etki ettiği toplumları ve insanları birbirine bu kadar yaklaştırması ve barışın değerini öğretmesidir. İki ülke arasında ortaya çıkan saygı o derecede kutsal ve yüce bir nitelik kazanmıştır ki, ülkemiz topraklarında ölen Anzakları, Türk halkı bağrına basmış ve kendi evladı saymıştır.

Bu çerçevede, her sene 24-25 Nisan günlerinde “Çanakkale Kara Savaşları’nın Yıldönümünü Anma Törenlerine” Avustralya hükümeti üst düzeyde katılım sağlamaktadır. Keza bu sene, anılan törenlere Avustralya Dışişleri Bakanı Stephen Smith katılacaktır. Dost ülke Avustralya’nın sözkonusu törenlerde üst düzeyde temsil edilmesinden memnuniyet duyuyor, bu yaklaşımın bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de devam etmesini ümit ediyoruz.

Paylaştığımız evrensel değerler ve tarihi bağlar, iki ülke arasındaki işbirliği ve dostluk ilişkilerinin temelini oluşturmaktadır. Özellikle son beş yıldır karşılıklı gerçekleştiregeldiğimiz üst düzey ziyaretler ikili ilişkilerimizin hızla gelişmesine katkıda bulunarak ekonomik ve ticari ilişkilerimize ivme kazandırmıştır.