No:51, 19 Nisan 2009, Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan'ın Erivan’da Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Memedguliyev’le Temasına Dair Asılsız Hususlara Yer Veren Haberler Hk.

Dışişleri Bakanı Sayın Babacan, 16 Nisan 2009’da KEİ Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı vesilesiyle bulunduğu Erivan’da, Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Memedguliyev’le yararlı ve dostane bir görüşme yapmış olup, Azerbaycan’la ilişkilerimiz her düzeyde yakın bir şekilde sürdürülmektedir.

Hal böyle iken bugün (19 Nisan 2009) bazı basın organlarımızda Sayın Bakan'ın Erivan’da Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Memedguliyev’le temasına dair asılsız hususlara yer veren haberlerin yayımlandığı görülmüştür.

Esasında Azerbaycan yerel basınında dün yayımlanan sözkonusu haber üzerine Bakanlığımızca aynı gün basın organlarımız bilgilendirilerek, haberde öne sürülen hususların “tamamen hayal ürünü olduğu ve ciddiye alınmaması gerektiği” bildirilmişti.

Türkiye ve Azerbaycan arasında yakın ve tarihi dostluk ve kardeşlik ilişkileri vardır. Son zamanlarda, Türkiye ve Azerbaycan ilişkilerine dair mesnetsiz haberlere rastlanmakta olup, bu tür haberler, her iki ülke kamuoyunda yanlış izlenimler yaratmaktadır. Haberlerin mutlaka resmi ve sağlam kaynakların açıklamalarına dayandırılması önem taşımaktadır.

Bu itibarla, böyle haberlerin yayımlanmasını sorumsuz bir davranış olarak görmekteyiz. Bu husustaki görüşümüz Azerbaycan makamlarınca da paylaşılmaktadır.