No: 44, 2 Nisan 2009, Strazburg ve Kehl’de Düzenlenecek NATO'nun 60.Yıldönümü Zirvesi'ne Katılım Hk.

NATO’nun 60’ıncı yıldönümü Zirvesi 3-4 Nisan 2009 tarihlerinde Almanya ve Fransa’nın ortak evsahipliğinde Strazburg ve Kehl’de düzenlenecektir.

 Devlet ve Hükümet Başkanları düzeyinde gerçekleştirilecek Zirvede ülkemiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında, Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan ve Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül’ün de yer alacağı bir heyetle temsil edilecektir.
 
Tarihi ve törensel önem taşıyan bahsekonu Zirve, NATO’yu kuran Vaşington Antlaşmasının imzalanışının 60. yıldönümü münasebetiyle düzenlenmektedir.
 
Strazburg/Kehl Zirvesi’nde İttifak’ın gündemindeki öncelikli konuların görüşülmesi ve İttifak’ın geleceğine dair önemli kararların alınması beklenmektedir.

Bu bağlamda, NATO’nun 60 yıldır dayandığı ve başarısında önemli rol oynayan temel ilkelerin devamlılığını teyit eden ve 21’inci yüzyıla ilişkin vizyonunu ortaya koyan İttifak Güvenliği Deklarasyonu kamuoyuna açıklanacaktır.

NATO’nun mevcut ve ileride üstlenebileceği rol ve sorumlulukları bağlamında siyasi yönlendirme sağlayan Stratejik Konsept’in yenilenmesine yönelik çalışmaların, Devlet ve Hükümet Başkanlarının vereceği yönergeyle başlatılması beklenmektedir.

Sözkonusu Zirve ayrıca, Arnavutluk ve Hırvatistan’ın İttifak’a resmen üye olarak katıldıkları en üst düzeyli ilk buluşma olma özelliğini taşıyacaktır.  

NATO’nun dönüşümü, başta Afganistan ve Kosova’dakiler olmak üzere İttifak’ın harekatları, ortaklıklar, NATO-Rusya ilişkileri gibi İttifak’ın gündeminde yer alan konuların da Zirve’de ele alınması beklenmektedir.