No: 55, 22 Nisan 2009, Türkiye ile Yeni Zelanda Arasındaki Tarihten Gelen Özel İlişki Hk.

Türkiye ile Yeni Zelanda arasında tarihten gelen özel bir ilişki mevcuttur. 94 yıl önce Çanakkale Savaşı’yla başlayan süreç, Türkler ile Yeni Zelandalılar arasında gerçek bir dostluğun temellerini atmıştır. Aynı karşılıklı saygı ve sevginin, tüm ülkeler ve kültürler arasında diyalog ve işbirliğiyle oluşturulmasını hedeflemeli ve bunun gereklerini yerine getirmeliyiz.

Türklerin şanlı tarihinde birçok altın sayfa bulunmaktadır. Bunların arasında Çanakkale Zaferi’ni özel yapan, etki ettiği toplumları ve insanları birbirine bu kadar yaklaştırması ve barışın değerini öğretmesidir. İki ülke arasında ortaya çıkan saygı o derecede kutsal ve yüce bir nitelik kazanmıştır ki, ülkemiz topraklarında ölen Anzakları, Türk halkı bağrına basmış ve kendi evladı saymıştır.

Bu çerçevede, her sene 24-25 Nisan günlerinde “Çanakkale Kara Savaşları’nın Yıldönümünü Anma Törenlerine” Yeni Zelanda hükümeti üst düzeyde katılım sağlamaktadır. Keza bu sene, anılan törenlere Yeni Zelanda Genel Valisi Anand Satyanand katılacaktır. Dost ülke Yeni Zelanda’nın sözkonusu törenlerde üst düzeyde temsil edilmesinden memnuniyet duyuyor, bu yaklaşımın bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de devam etmesini ümit ediyoruz.

Paylaştığımız evrensel değerler ve tarihi bağlar, iki ülke arasındaki işbirliği ve dostluk ilişkilerinin temelini oluşturmaktadır. Özellikle üst düzey ziyaretler ikili ilişkilerimizin hızla gelişmesine katkıda bulunarak ekonomik ve ticari ilişkilerimize ivme kazandırmaktadır.