No:151, 28 Haziran 2011, Sayın Bakanımızın GDAÜ Zirvesi'ne katılımı hk.

Türkiye’nin geçtiğimiz yıl Dönem Başkanlığı’nı yürüttüğü Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vujanoviç’in evsahipliğinde 29-30 Haziran 2011 tarihlerinde Karadağ’ın Budva kentinde gerçekleştirilecektir. Zirve’de Türkiye’yi Sayın Bakanımız temsil edecektir.

Sözkonusu Zirve toplantısının öncesinde Bölgesel İşbirliği Konseyi (BİK) Yıllık Toplantısı ve GDAÜ Dışişleri Bakanları Toplantısı yapılacaktır. GDAÜ üyesi 12 ülkeden Devlet ve Hükümet Başkanları ile özel misafir olarak davet edilen diğer bazı ülke ve AB, NATO, BM, AGİT, Avrupa Konseyi, KEİ gibi uluslararası kuruluşların üst düzey temsilcilerinin katılacağı GDAÜ Zirvesi sonunda güncel bölgesel ve küresel konulara ilişkin bir bildirinin kabul edilmesi öngörülmektedir. Zirve’nin hitamında Dönem Başkanlığı Sırbistan’a devredilecektir.

Ülkemiz, dış politikasında Balkanlar’a özel önem atfetmekte; bölgede barış, istikrar ve refaha katkıda bulunmaya yönelik çabalarını kararlılıkla sürdürmektedir. Türkiye bölge ülkelerinin Avrupa ve Avrupa-Atlantik kurumlarıyla entegrasyonuna yönelik temel hedefini kuvvetle desteklemekte ve bu yönde her türlü katkıyı sağlamaktadır.