No:143, 6 Haziran 2011, Makedonya'da Düzenlenen Erken Genel Seçimler Hk.

Makedonya’da dün (5 Haziran) yapılan erken genel seçimlerin uluslararası standartlara uygun biçimde; huzur ve barış ortamında gerçekleştirilmiş olmasından memnuniyet duymaktayız. Makedonya halkını sergilediği demokratik olgunluktan dolayı tebrik ediyoruz.

 

Bu bağlamda, Makedonya halkını oluşturan ana unsurlardan olan Makedonya Türk Toplumunun genel seçimlere aktif katılımını ve Makedonya’daki diğer topluluklarla sergilediği uyumu da memnuniyetle not ediyoruz.

Balkanlarda çok etnili, çok dinli, çok kültürlü yapısıyla ve coğrafi konumuyla özel bir role sahip bulunan Makedonya’da toplumsal uyum, diyalog ve demokratik kurumların etkin işleyişi ülkenin bekası; Avrupa-Atlantik kurumlarıyla entegrasyon ise bölgede kalıcı barış ve istikrar bakımından büyük önem taşımaktadır.

Seçimler, AKPM ve AGİT PA gözlem misyonları dahilinde Makedonya’ya giden Milletvekillerimiz ve AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi çerçevesinde teşkil edilen seçim gözlem misyonuna dahil olan Türk seçim gözlem heyeti tarafından da izlenmiştir.

Türkiye, köklü tarihi ve kültürel ilişkilere sahip olduğu Makedonya’ya her alanda sağladığı desteği önümüzdeki dönemde artırarak sürdürecektir.