No: 147, 22 Haziran 2011, BM Genel Sekreteri'nin Görev Süresinin Uzatılması Hk.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un görevini ikinci bir dönem sürdürmesi yönündeki düşünce ve öneriye desteğimiz 10 Haziran 2011 tarihli açıklamamızda duyurulmuştu.

Görev süresi 31 Aralık 2011 tarihinde sona erecek olan Sayın Ban Ki-moon’un 31 Aralık 2016 tarihine kadar ikinci bir dönem BM Genel Sekreteri olarak görev yapmasına ilişkin karar tasarısı BM Genel Kurulunda 21 Haziran 2011 günü kabul edilmiştir.

Genel Sekreter Ban Ki-moon’un bugüne dek görevinde sergilediği iyiniyet, özveri ve profesyonelliği takdirle izleyen Türkiye, kendisinin bir dönem daha görev yapacak olmasını memnuniyetle karşılamaktadır.

Sayın Ban Ki-moon’u yeniden BM Genel Sekreteri olarak atanmasından ötürü tebrik etmekteyiz. Kendisinin bugüne dek büyük bir liyakatle yerine getirdiği bu görevi gelecek dönemde de aynı başarıyla sürdüreceğinden eminiz.

Sayın Bakanımız, Ban Ki-moon’a bu vesileyle gönderdiği tebrik mesajında, kendisiyle son beş yıl zarfında yürüttüğümüz yakın işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirmiş ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği görevini önümüzdeki yıllarda sürdürecek olmasının güven verici bir gelişme teşkil ettiğini vurgulamıştır.

2015-2016 dönemi için BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine adaylığını koymuş bulunan Türkiye, bu vesileyle BM hedef ve ilkelerine bağlılığının yanısıra ve geçmiş dönemde olduğu gibi gelecek dönemde de Genel Sekretere her türlü desteği sağlayacağını teyit eder.