Türkiye - Kenya Siyasi İlişkileri

Türkiye-Kenya ilişkileri Kenya’nın 1963’te bağımsızlığını kazandığı günden bu yana her geçen gün gelişen bir seyir izlemiş, ülkemizin Nairobi Büyükelçiliği 1968 yılında faaliyete geçmiştir. Kenya da 2012 yılında Ankara’da Büyükelçilik açmıştır.

Kenya Cumhurbaşkanı Daniel Arap Moi 1996 yılında ülkemizi ziyaret etmiş, 11. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül ise Sahra-Altı Afrika’ya ilk ziyaretini 20-22 Şubat 2009 tarihleri arasında Kenya’ya gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret vesilesiyle, 20 Şubat 2009 tarihinde, Türk Havayolları (THY)’nın Nairobi seferleri başlamıştır. 05 Aralık 2012 tarihinden itibaren de Mombasa seferleri başlamıştır.

Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta 8-10 Nisan 2014 ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret, Kenya’dan ülkemize Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk ikili ziyarettir. Anılan ziyaret kapsamında enerjiden güvenliğe, ekonomiden basın-yayına 10 anlaşma ve mutabakat muhtırası imzalanmıştır.

Kenya’nın yeni dış politika açılımları çerçevesinde Türkiye’nin ayrıcalıklı bir rolü bulunmaktadır. Türkiye de Afrika’yla ilişkilerinde Kenya’yı başat bir aktör olarak değerlendirmektedir. Bu çerçevede, Kenya Dışişleri Bakanı Amina Mohamed, Sayın Bakanımızın davetine icabetle, 12-14 Ocak 2016 tarihlerinde Dışişleri Bakanlığı’nın düzenlediği geleneksel 8. Büyükelçiler Konferansına konuşmacı olarak katılmıştır.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar, Milletvekilleri, işadamları ve gazetecilerin yer aldığı bir heyetin eşliğinde, 2 Haziran 2016 tarihinde Kenya’yı ziyaret etmiştir.

Türkiye-Kenya ikili ticaret hacmi 2016 yılında 141 milyon ABD Doları (Türkye’nin ihracatı:127,9 milyon ABD Doları; Türkiye’nin ithalatı: 13,1 milyon ABD Doları) olarak gerçekleşmiştir. 2017 yılının ilk 9 ayı itibariyle iki ülke arasındaki ticaret hacmi 180 milyon ABD Dolarını aşmıştır.

Ülkemizin Kenya’ya ihraç ettiği başlıca ürünler arasında benzin, demir, çelik, elektrikli makine ve cihazlar, makarna, buğday unu, mobilya, traktör, jeneratör bulunmaktadır. Kenya’dan ithalatımız ise büyük ve küçükbaş hayvan derisi, çay, sebze tohumu ve kesme çiçek ürünlerinden oluşmaktadır. Türkiye, Kenya’da kaliteli tekstil ve yapı malzemesi ürünleri ile tanınmaktadır.

Son dönemde artan dış politika öncelikleri arasında Afrika’nın önemli bir yer edinmesiyle birlikte Türkiye, Kenya’da önemli bir kalkınma ortağı haline gelmeye başlamıştır. Ülkemiz tarafından güvenlik, tarım, eğitim ve sağlık konularında yürütülen kapasite artırımı projelerine Kenya’dan katılım sağlanmaktadır. Buna ek olarak, çeşitli sivil toplum örgütleri tarafından da sağlık ve acil gıda yardımı başta olmak üzere Kenya’ya yardım yapılmaktadır.

Türkiye Bursları kapsamında Kenyalı öğrencilere her yıl yüksek öğrenim bursları tahsis edilmektedir. Türkiye Bursları kapsamında, 2015-2016 eğitim-öğretim yılı için 35, 2016-2017 akademik yılında ise 43 Kenyalı öğrenciye burs tahsis edilmiştir. Tahsis edilen burs sayısı 2017 – 2018 eğitim öğretim yılında 7 olmuştur.