#

Kenya'ya Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine

Vatandaşlarımız, gidiş dönüş uçak biletine sahip olmaları kaydıyla vizelerini Kenya’ya varışta havalimanında alabilmektedirler. Vize harcı, umuma mahsus pasaport hamilleri için 50 ABD Doları olup, resmi pasaport hamilleri harçtan muaftır.

Kenya’ya seyahat edecek vatandaşlarımızın çeşitli bulaşıcı hastalıklarla ilgili olarak gerekli aşılarını yaptırmaları gerekmektedir. Sahra-altı Afrika’da yaygın olarak görülen sıtma hastalığı, 1700 metre rakımda yer alması nedeniyle Nairobi’de görülmemektedir. Ancak Nairobi dışında kırsal bölgelere seyahat edecek vatandaşlarımızın sıtmayla ilgili tedbir almaları tavsiye olunur.

Başkent Nairobi suç oranı yüksek bir kent olarak bilinmektedir. Bu nedenle geceleri kent içinde dolaşmaktan mümkünse kaçınılması tavsiye edilmektedir. Vatandaşlarımızın seyahat rezervasyonlarını güvenilir firmalar aracılığı ile gerçekleştirmeleri, yanlarında yüklü miktarda nakit taşımamaları, saat 20:00’dan sonra yaya olarak yalnız dışarıya çıkmamaları, zorunlu hallerde yanlarında güvenilir kişiler bulundurmaları tavsiye olunur. İçme suyunun pet şişelerde satılan sulardan karşılanması önerilir.

Trafiğin yönü İngiliz sistemiyle aynı olarak soldandır. Telefonla taksi çağırma olanakları mevcuttur. Taksimetre uygulaması olmadığından, taksi kullanılmadan önce pazarlık edilmesi gerekli olup, taksi ücretleri ucuz değildir. Sürücülerin trafik kurallara riayet hususundaki eksiklikleri ve altyapı yetersizliği nedeniyle araç kullanılacaksa dikkatli olunması tavsiye edilir.

Kenya’da liberal bir döviz sistemi uygulanmaktadır. Para bozdurmak için bankalara ya da döviz bürolarına müracaat edilebilir. 100 ABD Dolarından daha küçük banknotlar için fazladan komisyon talep edilebilmektedir. Kenya’da 2006 yılından önce basılmış ABD Doları banknotları bankalarda ve serbest piyasada kabul edilmemektedir.

Kenya’ya seyahat edecek vatandaşlarımızın sağlık konusunda en güncel bilgileri T.C. Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü’nden almaları mümkündür. Kenya’ya ilişkin uyarılara aşağıda belirtilen internet adresinden ulaşılabilir:
http://www.seyahatsagligi.gov.tr/