Kenya'nın Siyasi Görünümü

Kenya’da siyasi hayat istikrarlıdır. Demokrasi deneyimi diğer bölge ülkelerine nazaran uzun ve kesintisizdir. 1991’de çok partili sisteme geri dönülmesinden bu yana seçimler muntazaman yapılmakta ve cumhurbaşkanları en fazla ikişer dönemle seçilmektedir.

Kenya Başkanlık sistemiyle yönetilmektedir ve üniter bir devlet yapısına sahiptir. Cumhurbaşkanı doğrudan halk tarafından seçilmektedir. Cumhurbaşkanı; Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Bakanlardan (“Kabine Sekreteri”) oluşan Kabinenin başı, Silahlı Kuvvetlerin Komutanı ve Milli Güvenlik Konseyi’nin başkanıdır.

5 yılda bir seçilen Cumhurbaşkanı en fazla iki dönem görev yapabilmektedir.

İki mec listen oluşan Parlamentoda 349 üyeli Ulusal Meclis ile 67 üyeli Senato bulunmaktadır.

8 Ağustos 2017 tarihinde yapılan, katılım oranının %78 olduğu Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde mevcut Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta oyların %54,2'sini, muhalefet lideri Odinga ise oyların %44,7'sini almıştır. Muhalefet bloğunun başvurusu üzerine, Anayasa Mahkemesi, Kenya Seçim Komisyonu tarafından anayasaya aykırılık ve usulsüzlükler yapıldığı gerekçesiyle, 20 Eylül 2017 tarihinde seçimlerin yenilenmesine karar vermiştir.

26 Ekim 2017 günü yenilenen seçimlere katılım oranı %38,8 olarak gerçekleşmiş, Uhuru Kenyatta geçerli oyların %98,2'sini (7,4 milyon) alarak seçimi kazanmıştır. Yinelenen seçimlerin iptali için Kenya Anayasa Mahkemesine yapılan başvuralar neticesinde, sözkonusu Mahkeme kararını 20 Kasım tarihinde açıklayarak 26 Ekim seçiminin geçerli olduğunu bildirmiştir.

Kenya’da Cumhurbaşkanlığı yemin törenleri 28 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirilmiştir.