Türkiye - Fildişi Sahili İlişkileri

Türkiye ile Fildişi Sahili arasındaki diplomatik ilişkiler 1964 yılında tesis edilmiştir. 1964 yılından 2009 yılına kadar Fildişi Sahili’ne Dakar Büyükelçiliğimizce akredite olunmuş; Abidjan Büyükelçiliğimiz 15 Kasım 2009 tarihinde faaliyete geçmiştir. Fildişi Sahili’nin Cumhurbaşkanı Ouattara’nın göreve gelmesinden sonra yurtdışında açılan ilk Büyükelçiliği olan Ankara Büyükelçiliği ise Şubat 2013’te hizmete girmiştir.

Alassane Ouattara’nın Cumhurbaşkanı seçilmesi akabinde FS’nin aşamalı olarak istikrara kavuşmasını müteakiben 15-16 Aralık 2014 tarihlerinde dönemin Dışişleri Bakanı Charles Koffi Diby’nin ülkemize gerçekleştirdiği çalışma ziyareti ve ardından 25-28 Mart 2015 tarihleri arasında Cumhurbaşkanı Ouattara’nın Türkiye’ye yaptığı resmi ziyaret ilişkilerimize önemli bir ivme kazandırmıştır. 28-29 Şubat 2016 tarihlerinde Sayın Cumhurbaşkanımız, beraberinde Sayın Bakanımızın ve diğer bakanların da bulunduğu geniş bir heyetle FS’ye resmi bir ziyarette bulunmuşlardır. Ziyaret kapsamında ülkemiz ile FS arasında eğitim, güvenlik, ekonomi, teknoloji ve kalkınma alanlarında dokuz belge imzalanmıştır.

Türkiye’nin San Pedro’da, Fildişi Sahili’nin ise İstanbul, İzmir ve Bursa’da fahri konsoloslukları bulunmaktadır.

Temmuz 2012’den bu yana, Türk Hava Yolları Abidjan’a doğrudan seferler gerçekleştirmektedir. Haftalık dört frekans seviyesinde gerçekleşen seferler, yaz döneminde haftada altıya çıkmaktadır.

Ülkemiz ile Fildişi Sahili arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin ahdi temelini 2005 yılında imzalanan Ticaret Anlaşması ile Ekonomik ve Teknik İşbirliği Anlaşması oluşturmaktadır.

Sahraaltı Afrika’daki en önemli ilk altı ticaret ortağımızdan biri olan Fildişi Sahili, Fransızca konuşulan Sahraaltı Afrika’daki en büyük ticaret ortağımızdır. Fildişi Sahili, 2016 yılında Ekonomi Bakanlığımızca Sahraaltı Afrika’daki hedef ülkelerden biri olarak seçilmiştir.

Ülkemizle Fildişi Sahili arasındaki ikili ticaret hacmi, 2017 yılı itibarıyla 442,1 milyon ABD Doları civarında olup, ihracatımız 141,3, ithalatımız ise 300,8 milyon ABD Dolarıdır. Dış ticarette denge, ülkemiz aleyhinedir.

Ülkemiz Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) aracılığıyla sağlık, gıda, eğitim, bilim, ulaşım gibi çeşitli alanlarda FS’ye kalkınma yardımlarında bulunmaktadır. Daha detaylı bilgi için http://www.tika.gov.tr adresi ziyaret edilebilir.

Türkiye Bursları kapsamında ülkemizce, 2017-2018 döneminde Fildişi Sahili’nden 21 öğrenciye burs verilmiştir. 1992’den bu yana 132 burs verilmiştir.