Fildişi Sahili'ne Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine

26 Mart 2015 tarihinde Ankara'da imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Fildişi Sahili Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport Hamilleri İçin Vizelerin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına İlişkin Anlaşma" 29 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu anlaşma uyarınca resmi pasaport hamili vatandaşlarımızın Fildişi Sahili’ne vizesiz seyahat etmeleri mümkündür.

Türk Hava Yolları’nın Abidjan’a haftada dört seferi bulunmaktadır. Bu sayı, yaz döneminde haftalık altı frekansa çıkmaktadır.

Fildişi Sahili’ne seyahat edebilmek için sarı humma aşısı yaptırılması zorunludur. Sarı humma dışındaki aşılar ihtiyaridir. Sınır kapılarında aşı kartı sorulmaktadır. Sarı humma aşısı, Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’ne bağlı Seyahat Sağlığı Merkezlerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır. Ülkedeki güncel sağlık durumuna bağlı olarak, yaptırılmasında fayda görülen aşıların anılan merkezlerle irtibata geçilerek öğrenilebilmesi ve ihtiyari aşılarla birlikte bu merkezlerde yaptırılabilmesi mümkündür. Ayrıntılı ve güncel uyarılara belirtilen internet adresinden ulaşılabilir: http://www.seyahatsagligi.gov.tr/