Fildişi Sahili'nin Siyasi Görünümü

Fildişi Sahili’nde, ülkenin kuzey yarısının 2002 Eylül ayında asilerin kontrolüne geçmesiyle başlayan kriz, 2010 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini Alassane Ouattara’nın kazanmasına rağmen, seçimi kaybeden Cumhurbaşkanı Gbagbo’nun sonuçları tanımaması nedeniyle iyice tırmanmış, 2011 Nisan ayında Cumhurbaşkanı Gbagbo’nun tutuklanması ve Ouattara’nın yönetimi devralmasıyla sonuçlanmıştır.

Cumhurbaşkanı Ouattara 21 Mayıs 2011’de resmen göreve başlamış ve 25 Ekim 2015’te yapılan Cumhurbaşkanlığını seçimlerini de kazanarak görevine devam etmiştir.

Fildişi Sahili, Fransa tipi başkanlık sistemi ile yönetilmektedir. Yetkiler Cumhurbaşkanı’nda toplanmıştır.

Başkentin 1983 yılından beri de jure olarak Yamoussoukro olmasına karşın, Cumhurbaşkanlığı, Bakanlıklar, Millet Meclisi, Büyükelçilikler ve diğer resmi kurumların merkezleri Abidjan’dadır.

Millet Meclisi genel seçimleri ülkedeki istikrarsızlık nedeniyle 11 yıl aradan sonra 11 Aralık 2011 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Parlamento tek meclisten oluşmakta ve üyeleri 5 yıl için seçilmektedir. Son seçimlerde milletvekili sayısı 225’ten 255’e çıkarılmıştır. Bir sonraki Parlamento Seçimleri Aralık 2016’da gerçekleştirilecektir.

Yerel seçimler ise 12 yıl aradan sonra 21 Nisan 2013 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Böylece istikrarsızlık döneminde ertelenen seçimlerin tümü (Cumhurbaşkanlığı, Millet Meclisi ve yerel seçimler) tamamlanmıştır.