Fildişi Sahili'nin Siyasi Görünümü

Fildişi Sahili’nde, ülkenin kuzey yarısının 2002 yılı Eylül ayında asilerin kontrolüne geçmesiyle başlayan siyasi karışıklık, 2010 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybeden dönemin Cumhurbaşkanı Gbagbo’nun seçim sonuçlarını tanımaması nedeniyle doruk noktasına ulaşmıştır. Kriz, 2011 yılı Nisan ayında Cumhurbaşkanı Gbagbo’nun tutuklanması ve seçimlerin galibi Alassane Ouattara’nın yönetimi devralmasıyla sonuçlanmıştır.

Cumhurbaşkanı Ouattara görevine 21 Mayıs 2011 tarihinde resmen başlamış; 25 Ekim 2015 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de %83,66 oy alarak iktidarını sürdürmüştür.

Fildişi Sahili, Fransız tipi yarı başkanlık sistemiyle yönetilmektedir. Yetkiler Cumhurbaşkanı’nda toplanmıştır.

Yamoussoukro 1983 yılından beri ülkenin de jure başkentidir. Ancak, Cumhurbaşkanlığı, Bakanlıklar, Millet Meclisi, Büyükelçilikler ve diğer resmi kurumların merkezleri ülkenin ekonomik başkenti konumunda olan Abidjan’dadır.

Millet Meclisi genel seçimleri ise ülkedeki siyasi istikrarsızlık nedeniyle 11 yıl boyunca gerçekleştirilememiş, kriz sonrası ilk seçimler 11 Aralık 2011 tarihinde yapılmıştır. Yerel seçimler ise 12 yıl aradan sonra 21 Nisan 2013 tarihinde tertiplenebilmiştir.

Ülkede 30 Ekim 2016 tarihinde bir anayasa referandumu gerçekleştirilmiştir. Katılım oranının %42 olduğu referandum %93 evet oyuyla sonuçlanmıştır. Yeni anayasa çerçevesinde bir Cumhurbaşkanı Yardımcısı makamı ihdas edilmiş, eski Başbakan Daniel Kablan Duncan Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanmıştır. Yeni anayasayla bir Senato ihdas edilmesi de öngörülmüştür.

255 sandalyeli Fildişi Sahili parlamentosu için son seçimler 18 Aralık 2016 tarihinde gerçekleştirilmiştir. 10 Ocak 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından Başbakan (Amadou Gon Coulibaly) ataması yapılmış ve 11 Ocak 2017 tarihinde yeni hükümet kurulmuştur.

Fildişi Sahili’nde yerel ve bölgesel seçimlerin 2018 yılı içerisinde gerçekleştirilmesi öngörülmekte olup, Cumhurbaşkanı Alassane Ouattara tarafından Senato seçimlerinin de yıl içinde tertipleneceği duyurulmuştur.