#

Bakanlığı Takip Edin:

Suriye Ulusal Diyalog Kongresi Katılımcılarının Hitabı, 30 Ocak 2018

(İngilizce orijinal metnin gayrıresmi Türkçe tercümesidir.)

Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin katılımcıları olarak, süregiden ihtilafın biran önce sonlanmasına yönelik müşterek arzumuzu ifade ediyoruz. Hepimiz şiddet, katliam, terör ve yıkımdan fazlasıyla acı çektik. Binlerce ev, okul, hastane, fabrika ve tesis savaş sırasında tahrip olmuş; demiryolları, elektrik santralleri, sulama sistemleri ile dini ve kültürel miras alanları ağır hasar görmüştür. Hepimiz aynı hedefi paylaşıyoruz: Anavatanımızda barış ve istikrarın yeniden tesis edildiğini görmek ve şiddet ile terörün her türünden ve tezahüründen kurtulmuş şekilde yan yana barış içinde yaşamak.

BMGK’nın 2254 sayılı kararı temelinde siyasi uzlaşı yönünde ilerleme kaydederken; BM’ye, uluslararası insani kuruluşlara ve uluslararası toplumun geneline, ihtiyaç sahibi tüm kardeşlerimize hızlı, güvenli ve kesintisiz insani erişimin sürekli olarak sağlanmasının temini ve sosyal ve ekonomik tesisler de dahil olmak üzere tüm temel altyapı varlıklarının yeniden tesisini sağlayacak ilave yardımların ve insani mayın temizleme hizmetlerinin halkımıza sunulması için ek tedbirler alarak Suriye’nin çatışma sonrasında toparlanmasına ve yeniden inşasına katkı sağlama çağrısında bulunuyoruz.

Suriye’nin tüm dostlarına ülkemizin uluslararası topluma tekrar kazandırılması ve uluslararası toplumun yeniden güzide bir üyesi haline gelmesi amacıyla gerekli tüm adımları atmaları çağrısı yapıyoruz.