#

Bakanlığı Takip Edin:

Türkiye Cumhuriyeti ve Birleşik Meksika Devletleri Arasında Diplomatik İlişkilerin Kuruluşunun 90. Yıldönümüne İlişkin Ortak Bildiri

Türkiye Cumhuriyeti ile Birleşik Meksika Devletleri arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 90. Yıldönümü olan 12 Temmuz gününü aramızdaki çok boyutlu ilişkileri daha da pekiştirme kararlılığıyla kutluyoruz.

Türkiye ile Meksika arasındaki diplomatik ilişkiler 25 Mayıs 1927'de Roma'da imzalanan ve 12 Temmuz 1928'de yürürlüğe giren Dostluk Anlaşması ile kurulmuştur.

Meksika Cumhurbaşkanı Sayın Enrique Pena Nieto ve Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 2013 ve 2015’te karşılıklı olarak gerçekleştirdikleri tarihi ziyaretler, ilişkilerimizde önemli birer dönüm noktası olmuştur.

Türkiye ve Meksika, 17 Aralık 2013 tarihinde “XXI. Yüzyıl için Stratejik İşbirliği ve Ortaklık Çerçevesi” belgesini imzalayarak, ilişkilerini stratejik işbirliği seviyesine yükseltmek suretiyle ikili ilişkilerinde yeni bir dönemi başlatmıştır.

Türkiye-Meksika ticari ve ekonomik ilişkileri, iki ülke arasındaki stratejik işbirliği ruhuyla da uyumlu şekilde artmaktadır. İkili ticaret hacmimizin son on yılda ikiye katlanması ve artışın sürmesi memnuniyet vericidir.

İki ülke arasındaki gelişmiş işbirliği, ikili ilişkilerin ötesinde küresel ilişkilere de pek çok katkı sağlamaktadır. BM bünyesinde yakın eşgüdüm ortakları olan Türkiye ile Meksika, üyesi oldukları G-20 ve OECD gibi platformlarda küresel ekonomik işbirliği ve eşgüdümü aktif şekilde sürdürmektedir.

Türkiye ve Meksika önemli bir uluslararası eşgüdüm ve işbirliği platformu olan MIKTA çerçevesinde de yakın işbirliği yapmaktadır. Türkiye, Latin Amerika ve Karayiplere açılım politikasının bir parçası olarak gözlemci üye olduğu Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu’nun (CELAC) çalışmalarına da Meksika ile eşgüdüm içinde katılmaktadır.

Türkiye ve Meksika, diplomatik ilişkilerinin kurulmasının 90. yıldönümü vesilesiyle, ikili ilişkilerini geliştirmeye ve mevcut dostluk ve işbirliği bağlarını güçlendirmeye, pekişen dostluk ilişkilerini gelecek yıllara taşımaya kararlıdır.