#

Bakanlığı Takip Edin:

İran İslam Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanları Tarafından Yapılan Suriye Konulu Ortak Açıklama, 18 Aralık 2018, Cenevre

İran İslam Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanları, Astana formatının garantörleri olarak, 18 Aralık 2018 tarihinde Cenevre’de üçlü toplantı yapmışlar ve BM Genel Sekreteri’nin Suriye Özel Temsilci Staffan de Mistura’yla istişarelerde bulunmuşlardır.

Bakanlar:

1. Anayasa Komitesi’nin oluşumu hakkında Suriyeli taraflarla yaptıkları istişarelerin olumlu sonuçlarını sunmuşlardır.

2. Komite’nin verimli ve sürdürülebilir çalışmasını temin edecek usul kurallarının tespitinde temel alınacak genel ve yönlendirici ilkeleri Suriyeli taraflar ve BM Genel Sekreteri’nin Suriye Özel Temsilcisi’yle etkileşim halinde belirlemek suretiyle Anayasa Komitesi’nin faaliyete geçmesini kolaylaştırmaya yönelik kararlılıklarını teyit etmişlerdir. Suriye halkının mümkün olan en geniş desteğini alacak bir sonuç vermesini teminen Anayasa Komitesi’nin faaliyetlerinin, Komite üyelerinin genel mutabakatını amaçlayan uzlaşma ve yapıcı angajman anlayışıyla yürütülmesi gerekmektedir.

3. Anayasa Komitesi’nin ilk oturumunun önümüzdeki yılın başlarında Cenevre’de düzenlenmesi yönünde çaba harcamak hususunda mutabık kalmışlardır.

4. Bu adımların, Soçi’de düzenlenen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi kararları ile BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı Kararı doğrultusunda, Suriyelilerin öncülüğünde ve sahipliğinde, BM kolaylaştırıcılığında işleyen ve kalıcı bir siyasi sürecin başlamasını sağlayacağına yönelik inançlarını ifade etmişlerdir.

5. Suriye Arap Cumhuriyeti’nin egemenliği, bağımsızlığı, birliği ve toprak bütünlüğüne olan kuvvetli taahhütlerini teyit etmişler ve bu ilkelere tüm taraflarca saygı gösterilmesi gerektiğini vurgulamışlardır.