#

Bakanlığı Takip Edin:

No:221 - 28 Aralık 2008, Gazze Şeridinde Yaşanmakta Olan Gelişmeler Hk.


Türkiye, Gazze Şeridi’ndeki olaylarla ilgili yoğun diplomatik girişimlerde bulunmaktadır.

Bu çerçevede, Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız ve Sayın Bakanımız çeşitli bölge ve bölge dışı ülkelerdeki muhatapları ve uluslar arası kuruluşların Genel Sekreterleriyle telefon görüşmeleri yapmışlar, endişe ve görüşlerimizi aktarmışlardır.

Sayın Başbakanımız, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban ki Moon’la görüşerek, İsrail’in askeri harekatının derhal durdurulması ve Gazze’deki halka insani yardım ulaştırılması için Birleşmiş Milletler’in aktif olarak devreye girmesi gerektiğini vurgulamıştır.

Sayın Bakanımız da, İKÖ Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’yla bir telefon görüşmesi yaparak, İKÖ Dışişleri Bakanları’nın Gazze Şeridi’ndeki olayları görüşmek üzere olağanüstü toplanmasını önermiştir. İKÖ Genel Sekreteri İhsanoğlu, bu çerçevede gerekli çağrıyı yapmıştır.

Sözkonusu temas ve girişimler bugün de devam edecektir.

Türkiye, çok sayıda can kaybının yanısıra, yüzlerce yaralının bulunduğu Gazze Şeridi’ne esasen yapmakta olduğu insani yardımları yoğunlaştırmıştır. Bu çerçevede, insani yardım taşıyan 10 TIR bu sabah ülkemizden yola çıkarılacaktır. Ayrıca, Filistin’e göndermekte olduğumuz 15 ambulanstan 5’i Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki Erez geçiş noktası’na bu sabah itibarıyla ulaştırılmıştır. Türkiye bu yardımlarını kararlılıkla sürdürecektir.

Bakanlığımız ve bölgedeki Temsilciliklerimiz teyakkuz halindedir. Gelişmeleri yakından takip etmekteyiz. Gazze’de yaşayan vatandaşlarımızın durumlarıyla da ilgilenilmektedir. İhtiyaç olduğu takdirde tahliye işlemi başlatmak için hazırlıklar ve temaslar yapılmaktadır.