#

Bakanlığı Takip Edin:

No:220 - 27 Aralık 2008, Gazze Şeridinde Yaşanmakta Olan Gelişmeler Hk.


Gazze Şeridinde yaşanmakta olan gelişmelerden derin endişe duyuyoruz. İsrail’in Gazze’ye yönelik hava harekatı sonucunda çok sayıda Filistinlinin yaşamını yitirmesini şiddetle kınıyoruz.

Gazze’deki bu gelişmeler bölge istikrarını son derece olumsuz etkileyecek niteliktedir. Sivil halkın da mevcut durumdan büyük zarar görmesinden endişe edilmektedir. Harekat sonucunda çok sayıda can kaybı meydana gelmesi ve şiddet sarmalının artması ihtimali kaygı ve infiale yol açmıştır.

İsrail’e askeri harekatı derhal durdurma ve itidal çağrısında bulunuyoruz.

Gazze’de yaşayan halka yönelik insani yardımların aksamadan yerine ulaştırılması, bunun sağlanması amacıyla uygulanan ablukanın kaldırılması bir insani trajedi yaşanmaması bakımından elzemdir. Uluslararası toplumu bu trajediye tepkisiz kalmamaya ve acil insani yardım elini Gazze halkına uzatmaya davet ediyoruz.

Türkiye, çatışmaların sona erdirilmesi ve sükunetin tesis edilmesi için taraflar nezdindeki girişimlerini sürdürecek, öte yandan ilaç ve gıda başta olmak üzere, Gazze’ye insani yardım çalışmalarını da kararlılıkla devam ettirecektir.