Meksika'nın Siyasi Görünümü

Meksika, 31 eyalet ve özerkliğe sahip başkent Meksiko Şehri’nden (federal bölge) oluşan, temsili sisteme dayalı ve Başkanlık sistemiyle yönetilen federal bir cumhuriyettir. Devlet Başkanı, 6 yılda bir yenilenen seçimlerle ve bir dönemle sınırlı olmak üzere halkoyuyla seçilmektedir. Bakanlar Kurulu üyeleri Devlet Başkanı tarafından belirlenmektedir.

Meksika’da yasama organı, Senato ve Temsilciler Meclisi’nden oluşan iki kanatlı Kongre’dir. Üst kanat olan Senato, 6 yıllığına seçilen 128 senatörden oluşmaktadır. 500 üyeli ve üyelerinin tamamı 3 yılda bir yenilenen Temsilciler Meclisi ise alt kanadı oluşturmaktadır.

Meksika’da 1929 yılında kurulan merkez eğilimli ve Sosyalist Enternasyonal üyesi Kurumsal Devrimci Parti (PRI) 2000 yılına kadar kesintisiz 71 yıl iktidarda kalmıştır. 2000 yılında yapılan Devlet Başkanlığı seçimlerini Hıristiyan Demokrat eğilimli Ulusal Hareket Partisi (PAN) adayı Vincente Fox kazanmış ve PRI iktidarına son vermiştir. 1 Temmuz 2012 tarihinde gerçekleşen son Devlet Başkanlığı seçimlerinde ise PRI’nın adayı Enrique Peña Nieto oyların %38'ini almış ve 12 yıllık aranın ardından PRI’yı iktidara geri taşımıştır.

Meksika’da sonraki Devlet Başkanlığı, Senato ve Temsilciler Meclisinin seçimlerinin 1 Temmuz 2018 tarihinde yapılması; yeni Devlet Başkanının 1 Aralık 2018 tarihinde, yenilenen Senato ve Temsilciler Meclisinin ise 1 Eylül 2018 tarihinde göreve başlaması öngörülmektedir.