Türkiye - Meksika Siyasi İlişkileri

1927 yılında Dostluk Anlaşması imzalayarak diplomatik ilişki kurduğumuz Meksika, bölgedeki iki stratejik ortağımızdan biri ve 2016 yılı verilerine göre ikinci büyük ticaret ortağımızdır. Meksika Devlet Başkanı Enrique Peña Nieto'nun 16-19 Aralık 2013 tarihlerinde ülkemize gerçekleştirdiği tarihi ziyaret, iki ülke arasında bu düzeydeki ilk ziyaret olmuştur. Ziyaret sırasında Cumhurbaşkanları tarafından ilişkilerin stratejik seviyeye çıkarılmasını öngören bir ortak bildiri imzalanmış, iki ülke Dışişleri Bakanlıkları arasında imzalanan bir Mutabakat Muhtırası ile İki Uluslu Üst Düzey Komisyon kurulması kararlaştırılmış, Serbest Ticaret Anlaşması (STA) müzakereleri başlatılmış, Hava Ulaştırma Anlaşması (HUA), Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması (ÇVÖA), Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması (YKTK) dahil 13 anlaşma ve belge imzalanmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımız Dışişleri, Ekonomi, Kültür ve Turizm, Çevre ve Şehircilik, Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlarımızla birlikte 11-12 Şubat 2015 tarihlerinde Meksika’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret sırasında iki Cumhurbaşkanı tarafından bir Ortak Siyasi Bildirge, Dışişleri Bakanları arasında bir Kalkınma İşbirliği Bildirgesi, Kültür ve Turizm Bakanları arasında ise Turizm İşbirliği ile Arkeoloji ve Kültürel Mirasın Korunması İşbirliği Anlaşması imzalanmıştır.

Sayın Bakanımız, Latin Amerika turu çerçevesinde 2-3 Şubat 2017 tarihlerinde Meksika’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret sırasında TİKA’nın Meksiko Program Koordinasyon Ofisinin resmi açılışını yapan Sayın Bakanımız, Meksika Dışişleri Bakanı Luis Videgaray Caso ile başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiş ve Türkiye-Meksika İki Uluslu Üst Düzey Komisyon’un ilk siyasi komite toplantısına eşbaşkanlık yapmıştır. Ziyaret sırasında ayrıca İki Uluslu Üst Düzey Komisyon’un bağımsız olarak toplanacak siyasi, ekonomi-ticaret, adalet ve içişleri, turizm/kültür/bilim/kalkınma konularındaki alt komitelerden oluşması konusunda anlaşmaya varılmıştır. Bu çerçevede Kültür, Eğitim, Bilim ve Kalkınma İşbirliği Komitesinin ilk toplantısı 25 Ekim 2017 tarihinde Ankara'da Bakanlığımızın evsahipliğinde düzenlenmiştir. Meksika ile ilişkilerimizin önümüzdeki dönemde, İki Uluslu Üst Düzey Komisyon ve alt komiteler vasıtasıyla daha da derinleştirilmesi planlanmaktadır.

2016 yılı verilerine göre Latin Amerika bölgesinde Brezilya’nın ardından ikinci büyük ticari ortağımız olan Meksika ile ticari ve ekonomik ilişkilerimiz de son yıllarda ivme kazanmıştır. İkili ticaret hacmimiz, 2016 yılında %5 oranında artarak 1,265 milyar ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. Ülkemiz ile Meksika arasında STA imzalanmasına yönelik müzakereler sürdürülmekte olup, yedinci tur müzakereler 2016 Nisan ayında gerçekleştirilmiştir.

Meksika, BM Güvenlik Konseyi’nde daimi olmayan üyelerin sayısının artırılmasını ve Konsey’in çalışma yöntemlerinin geliştirilmesini savunan, ülkemizin de dahil olduğu Oydaşma için Birlik grubuna üyedir. Meksika ile başta BM, G20 ve MIKTA olmak üzere çok taraflı platformlarda da işbirliğimizin geliştirilmesine önem verilmektedir.

Ülkemizin Meksika’da Büyükelçiliği, ayrıca Veracruz, Cancun, Monterrey, Tijuana ve Guadalajara şehirlerinde Fahri Konsoloslukları bulunmaktadır. Meksika’nın ise ülkemizde Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Başkonsolosluğu, ayrıca İzmir ve Mersin’de de Fahri Konsoloslukları vardır. Antalya ve Kocaeli’nde de Fahri Konsolosluk açılması çalışmaları sürmektedir.