Kamerun'a Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Resmi heyet mensubu olmayan Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Resmi heyet mensubu olan Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri her 180 günlük dönem içerisinde ilk giriş tarihinden itibaren toplam kalış süresi 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır.

Yolcuların, ülkeye girişte sarı humma aşısını tatbik ettirdiklerini gösteren uluslararası aşı sertifikasını ibraz etmeleri gerekmektedir. On gün içinde etkili hale geldiğinden bu ülkeye seyahat edecek vatandaşlarımızın aşılarını zamanlıca yaptırmaları önem taşımaktadır. Ayrıca, zorunlu olmamakla birlikte, Hepatit A, Hepatit B, Menenjit, Kolera, Polio, Tetanoz, Difteri, Tifo gibi hastalıklara karşı da gerekli aşıların yaptırılması tavsiye edilmektedir.

Seyahat sağlığı ve uygulanması gereken aşılar konusunda Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’nün internet sayfasından (www.hssgm.gov.tr) daha fazla bilgiye ulaşılması mümkündür.

Öte yandan, ülkede genel olarak asayiş problemi yaşanmamakla ve ülkemizce yapılan resmi bir seyahat uyarısı bulunmamakla birlikte, Kamerun’un Kuzey bölgelerinde son zamanlarda artan şiddet olayları ve adam kaçırma eylemleri neticesinde, vatandaşlarımızın Kamerun’un Kuzey bölgelerine planladıkları seyahatlerini bu aşamada mümkünse ertelemelerinin uygun olabileceği değerlendirilmektedir. Her halükarda Kamerun’un Kuzey bölgelerine yapılacak seyahatlerde dikkatli ve temkinli olunması tavsiye edilmektedir.