Kamerun'a Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri her 180 günlük dönem içerisinde ilk giriş tarihinden itibaren toplam kalış süresi 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır.

Yolcuların, ülkeye girişte sarıhumma aşısını tatbik ettirdiklerini gösteren uluslararası aşı sertifikasını ibraz etmeleri gerekmektedir. On gün içinde etkili hale geldiğinden bu ülkeye seyahat edecek vatandaşlarımızın aşılarını zamanlıca yaptırmaları önem taşımaktadır. Ayrıca, zorunlu olmamakla birlikte, Hepatit A, Hepatit B, Menenjit, Kolera, Polio, Tetanoz, Difteri, Tifo gibi hastalıklara karşı da gerekli aşıların yaptırılması tavsiye edilmektedir.

Seyahat sağlığı ve uygulanması gereken aşılar konusunda Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’nün internet sayfasından (

www.seyahatsagligi.gov.tr

) daha fazla bilgiye ulaşılması mümkündür.Öte yandan, ülkemizce yapılan resmi bir seyahat uyarısı bulunmamakla birlikte, Kamerun’un kuzey kesimlerindeki sınır bölgelerinde var olan terör tehdidi ile İngilizce konuşulan batı kesimlerinde yaşanan ayrılıkçı terör hareketleri ülkenin güvenlik durumunu hassas hale getirdiğinden, vatandaşlarımızın özellikle bu bölgelere yapacakları seyahatlerde dikkatli ve temkinli olmaları tavsiye edilmektedir.