Türkiye - Kamerun İlişkileri

Kamerun Cumhurbaşkanı Paul Biya’nın 25-28 Mart 2013 tarihleri arasında Türkiye’yi ziyareti, bir Kamerun Cumhurbaşkanının ülkemizi ilk defa ziyaret etmiş olması dolayısıyla ikili ilişkilerimize özel bir ivme ve derinlik kazandırmıştır. Sözkonusu ziyaretin iki ülke ilişkilerinde sağladığı yakınlaşmanın etkisiyle Kamerun kamuoyunda ülkemize yönelik ilgi nitelikli şekilde artmıştır. Son yıllarda iki ülke arasında birçok alanda işbirliği anlaşması imzalanarak iki ülke arasındaki ortaklığın yasal altyapısının tamamlanmasına yönelik çalışmalar yürütülmüştür.

Kamerun’la gelişen ilişkilerimiz kapsamında iki ülke arasındaki temas ve ziyaretler artmaktadır. Kamerun’u daha önce 7-9 Kasım 2013 tarihleri arasında ziyaret etmiş olan Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ’ın 2018 yılında Karma Ekonomik Komisyon toplantısı vesilesiyle yeniden ziyaret etmesi öngörülmektedir.

Kamerun tarafından son olarak, Savunma Bakanı Joseph Beti Assomo 28-30 Ocak 2018 tarihlerinde, İstihdam ve Mesleki Eğitim Bakanı Zacharie Perevet 20-22 Şubat 2018 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

Cumhurbaşkanı Paul Biya’nın ülkenin 2035 yılında yükselen (emerging) bir ekonomi olma hedefi çerçevesinde Kamerun’da önemli altyapı ve dönüşüm projeleri ve atılımları başlatılmış, bu sürece ülkemiz firmalarının ilgi ve katkısı giderek artmıştır.

Ülkemiz Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) aracılığıyla sağlık, gıda, eğitim, bilim, ulaşım gibi çeşitli alanlarda Kamerun’a kalkınma yardımlarında bulunmaktadır. Daha detaylı bilgi için http://www.tika.gov.tr adresi ziyaret edilebilir.

Ülkemizin Kamerun’a ihracatı 2017 yıllık verilerine göre yaklaşık 100 Milyon ABD Doları, Kamerun’dan ithalatı ise 50 Milyon ABD Doları civarında olup, ikili ticaret hacmi yıllık 150 Milyon ABD Doları düzeyinde seyretmektedir. Sözkonusu miktara haftanın her günü THY seferleriyle gerçekleştirilen bavul ticareti dahil değildir. (Douala Limanında rutin hale gelen gecikmeler ve yüksek gümrük vergileri Kamerunlular için bavul ticaretini cazip hale getirmektedir.)

Kamerun’un Maroua kenti ile Kayseri ilimiz, Douala kenti ile Bursa ilimiz ve Yaounde kentinin Mfou İlçesi ile Ankara’nın Pursaklar İlçesi arasında kardeş şehir ilişkisi mevcuttur.

THY’nin haftanın her günü Yaounde ve Douala’ya aktarmalı seferleri bulunmaktadır.

Türkiye Bursları kapsamında 2017-2018 döneminde Kamerun’ dan 35 öğrenciye burs verilmiştir. 1992’den bu yana 215 burs verilmiştir.