Türkiye - Kamerun İlişkileri

Kamerun Cumhurbaşkanı Paul Biya’nın 25-28 Mart 2013 tarihleri arasında ülkemizi ziyareti, ilk defa bir Kamerun Cumhurbaşkanının ülkemizi ziyaretinden ötürü, ikili ilişkilerimize tarihi bir anlam ve derinlik kazandırmıştır. Sözkonusu ziyaretin her iki ülke ilişkilerinin geleceği açısından ortaya çıkan derin yakınlaşmaya istinaden Kamerun kamuoyu ülkemizi “stratejik partner” ülke olarak ilan etmiş ve ülkemize yönelik ilgi nitelikli şekilde artmıştır.

Cumhurbaşkanı Paul Biya’nın ülkenin 2035 yılında yükselen (emerging) bir ekonomi olma hedefi çerçevesinde, önemli altyapı ve dönüşüm projeleri ve atılımları yapılmış, bu sürece ülkemiz firmalarının katkısı yoğun şekilde hissedilmiştir.

Halihazırda, ülkemizin Kamerun’a ihracatı yıllık 110 Milyon ABD Doları, Kamerun’dan ithalatı ise 40 Milyon ABD Doları civarında olmak üzere, iki ülke arasındaki ticaret hacmi yıllık 150 Milyon ABD Doları düzeyinde seyretmektedir. Sözkonusu miktara haftanın her günü THY seferleri ile gerçekleştirilen bavul ticareti dahil değildir. (Douala Limanında rutin hale gelen gecikmeler ve gümrük vergilerindeki yükseklik bavul ticaretini cazip hale getirmektedir.)

Türkiye Bursları kapsamında Kamerun’a 2014-2015 öğrenim yılında 15 Lisans, 9 Yüksek Lisans, 10 Doktora olmak üzere toplam 34 yüksek öğrenim bursu tahsis edilmiştir.

Pursaklar Belediyesi (Ankara) ile Kamerun’un Mfou Belediyesi şehri arasında kardeş kent kurulmasına izin verilmesi İçişleri Bakanlığımızın 10.07.2014 tarihli onayı ile uygun görülmüştür. Kamerun’un Aşırı Kuzey Bölgesi başkenti Maroua şehri ile Kayseri’nin “Kardeş Kent” ilan edilmesine ilişkin tören 24-25 Nisan 2013 tarihlerinde tertiplenmiştir.

Dönemin Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ’ın Kamerun’a 7-9 Kasım 2013 tarihleri arasında Kamerun’u ziyaret etmiştir.

Kamerun Savunma Bakanı Edgar Alain Mebe Ngo, en son 17-18 Ocak 2013 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Kamerun Genelkurmay Başkanı 24-30 Ocak 2015 tarihlerinde Türkiye-Kamerun 1. Savunma Sanayi İşbirliği toplantısına katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir.