Gana'ya Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine

Gana’ya seyahat edecek hizmet, hususi ve umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları vizeye tabidir. Diplomatik pasaport hamili olan Türk vatandaşları vizeden muaftır.

Vatandaşlarımızın sarıhumma aşısı yaptırıldığını gösteren uluslararası aşı sertifikası alması zorunlu olup, Gana’da uzun süre kalacak olanlara Hepatit A - B, Tifo, Menenjit, Difteri ve Tetanoz aşıları tavsiye edilmektedir. Ülkede sıtma ve kolera yaygındır.

Vatandaşlarımızın ikamet ve çalışma izinlerinin alınmasında çeşitli sıkıntılarla karşılaştığı bilinmektedir. Dolayısıyla, işlemler için Büyükelçiliğimize danışılması tavsiye olunur.

Gana’da, adi suç oranı yüksek olup, son dönemde silahlı soygunların arttığı izlenmektedir. Keza, internet üzerinden miras işi, ticari ilişki geliştirilmesi, Devlet erkanından randevu sağlanması gibi işlemler için para talebinde bulunanların olduğu bilinmektedir. Bu bağlamda, ihtiyatlı davranılması isabetli olacaktır. Ayrıca, ticaret ve iş maksadıyla seyahat edecek vatandaşlarımızın dolandırıcılığa karşı ihtiyatlı olmalarında ve ülkeyi ziyaret etmeden önce Ticaret Müşavirliğimizden bilgi almalarında yarar görülmektedir.

Gana’ya seyahat edecek vatandaşlarımızın sağlık konusunda en güncel bilgileri T.C. Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü’nden almaları mümkündür. Gana’ya ilişkin uyarılara aşağıda belirtilen internet adresinden ulaşılabilir: http://www.seyahatsagligi.gov.tr/