Gambiya'ya Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine

25 Eylül 2012 tarihinde 67. BM Genel Kurulu görüşmeleri sırasında Türkiye ile Gambiya arasında imzalanan “Diplomatik Pasaport Hamilleri için Vizelerin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma” 19 Mart 2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Anlaşmaya göre, her iki ülkenin diplomatik pasaport hamili vatandaşları, birbirlerine yapacakları seyahatlerde vizeden muaf kılınmışlardır.

Gambiya’ya seyahat edecek diplomatik pasaport hamili Türk vatandaşları dışındaki tüm vatandaşlarımız vizeye tabidir. Gambiya vizesi için Gambiya Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliği’ne başvurulmalıdır.

Gambiya’ya seyahat edecek vatandaşlarımızın bilhassa sağlık konularında dikkatli davranması beklenmektedir. Ülkede, başta sıtma olmak üzere, çeşitli hastalıklar sıklıkla görülmektedir. Gambiya’ya giriş için sarıhumma aşısı yaptırılması zorunludur. Bu sebeple, vatandaşlarımız seyahatten en az 10 gün önce sarıhumma aşısı yaptırmalıdır. Tedavi imkânlarının kısıtlı oluşundan ötürü, kronik bir rahatsızlığa sahip vatandaşlarımızın özellikle dikkatli olması gerekmektedir.

Gambiya’ya seyahat edecek vatandaşlarımızın sağlık konusunda en güncel bilgileri T.C. Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü’nden almaları mümkündür. Gambiya’ya ilişkin uyarılara aşağıda belirtilen internet adresinden ulaşılabilir:

http://www.seyahatsagligi.gov.tr /