Gambiya'nın Siyasi Görünümü

Ülkenin resmi adı (Gambiya Cumhuriyeti) “Republic of The Gambia”dır. “Demokratik Cumhuriyet” olup, Başkanlık rejimi ile yönetilmektedir. Yasama yetkisi Parlamento’dadır.

İdarenin Başı olan Cumhurbaşkanı tek turlu seçim sonucunda çoğunluk oyuyla halk tarafından 5 yıllık bir süre için seçilir. Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulunu atar ve Hükümet Başkanı olarak görev yapar. Hükümetin başı olan Cumhurbaşkanı aynı zamanda geleneksel olarak Savunma Bakanlığı görevini de deruhte etmektedir.

1994 yılında darbeyle yönetime gelmiş olan bir önceki Cumhurbaşkanı Prof. Alhaji Dr. Yahya A.J.J. Jammeh, 1996’da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle iktidarını pekiştirmiş; 2001, 2006 ve 2011 yıllarında düzenlenen Cumhurbaşkanlığı seçimlerini de kazanmıştır. Bununla birlikte, 1 Aralık 2016 tarihinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerini, 7 muhalif parti ve bağımsız Isatou Touray’ın ortak adayı Adama Barrow, % 43.3 oy oranıyla kazanmıştır. Yurtsever Yenilenme ve Yapılanma Birliği (APRC) Partisi’nin adayı olan Cumhurbaşkanı Yahya Jammeh % 39.6, Gambiya Demokratik Kongresi (GDC) Partisi’nin adayı Mamma Kandeh ise % 17.1 oranında oy alabilmiştir.

Jammeh, 1 Aralık seçim sonuçlarını başlangıçta kabul ederek, yeni seçilen Cumhurbaşkanı Barrow’u kutlamış, ancak birkaç gün sonra sözkonusu kararından vazgeçerek, seçimlerde hile yapıldığı gerekçesiyle seçim sonuçlarını tanımadığını ilan etmiştir. Müteakiben, Jammeh’in kurucusu olduğu parti APRC tarafından Yüksek Mahkemeye itiraz başvurusunda bulunulmuş, ancak Mahkeme üye yeter sayısına ulaşamaması nedeniyle itiraz başvurusunu görüşememiştir.

Jammeh’in Cumhurbaşkanlığı görevini demokratik yollardan devretmeyeceği yönündeki açıklamaları sonrasında, ülkede siyasi tansiyon artmış ve ECOWAS tarafından sorunun çözümü amacıyla Arabulucu Misyonu görevlendirilmiştir. Jammeh, aynı dönemde ülkede 3 ay süreyle geçerli olmak üzere Olağanüstü Hal ilan etmiştir.

Liberya, Sierra Leone, Gana ve Nijerya Devlet Başkanlarının aktif bir şekilde rol aldıkları ECOWAS girişimi çerçevesinde, ECOWAS Arabulucu Misyonu tarafından Banjul’a 3 ziyaret gerçekleştirilmiş; son olarak Banjul’a Moritanya ve Gine Konakri Devlet Başkanlarınca 20 Ocak 2017 tarihinde yapılan ziyaretle, Jammeh ülkeden ayrılmaya ikna edilmiş ve ertesi gün adıgeçen Ekvator Ginesi’ne sığınmıştır.
Afrika Birliği (AfB), ECOWAS ve Birleşmiş Milletler’in (BM) desteğini alan Seçilmiş Cumhurbaşkanı Barrow ise, Senegal’in başkenti Dakar’daki Gambiya Büyükelçiliği’nde yemin ederek göreve başlamıştır.
Jammeh’in ülkeden ayrılışını müteakiben ECOWAS askeri birlikleri Senegal sınırından Banjul’a girerek, başta Devlet Başkanlığı binası olmak üzere ülkedeki stratejik noktaları kontrol altına almış, Barrow’un ülkeye gelişi öncesinde güvenliği sağlamıştır.
 
Böylelikle Cumhurbaşkanı Barrow’un 26 Ocak 2017 günü Gambiya’ya gelebilmesi mümkün olabilmiştir. Gambiya’ya gelişinin ardından üst düzey görevden alma ve atamalara başlayan Barrow için Gambiya'nın bağımsızlığının 52. yıldönümü kutlama törenleri ile eşzamanlı olarak 18 Şubat 2017 tarihinde bir yemin töreni daha düzenlenmiştir.
 
Barrow, kabineye yaptığı atamaların büyük bölümünde Birleşik Muhalefet Bloğu’nu oluşturan 7 muhalefet partisi ve 1 bağımsız adayın tercihlerini dikkate almıştır.
 
53 üyeli Gambiya Ulusal Meclisinin 48’i seçimle gelmekte 5’i de Başkan tarafından atanmaktadır. Ulusal Meclisin başlıca görevi yasa çıkarmak ve uluslararası anlaşmaları onaylamak ve idari denetim mekanizmasını yürütmektir.
 
Dört yılda bir yapılmakta olan Ulusal Meclis genel seçimleri, son olarak 29 Mart 2012 tarihinde yapılmıştır. Altı muhalefet partisinin katılmayarak boykot ettiği sözkonusu genel seçimlerde, Meclis’teki 48 milletvekili sandalyesinin 43’ünü dönemin iktidar partisi APRC kazanmıştır. Milli Barış Partisi (NRP) 1, bağımsız adaylar da 4 sandalye kazanmışlardır. Seçimlere katılım oranı oldukça düşük gerçekleşmiş, seçmenlerin %50’ye yakını oy kullanmamıştır. Bir sonraki genel seçimlerin 6 Nisan 2017 tarihinde yapılması öngörülmekte olup, Meclis kompozisyonunun Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonucuna koşut olarak önemli ölçüde değişmesi beklenmektedir.
 
Gambiya’da 5 yılda bir yapılmakta olan yerel seçimlerin sonuncusu ise 4 Nisan 2013 tarihinde düzenlenmiştir. Sözkonusu seçimlerde, ülke genelinde toplam 114 seçim bölgesi arasından 69 bölgede APRC'nin adayları dışında başka bir partiden aday veya bağımsız bir aday gösterilmediği cihetle, sadece 45 bölgede fiili olarak yerel seçimler gerçekleştirilmiştir. Bu itibarla, dönemin iktidar partisi APRC 35 bölgede seçimleri kazanırken, bağımsız adaylar 10 bölgede başarı elde edebilmiştir. Ayrıca bu yerel seçimler, NRP haricindeki tüm muhalefet partileri tarafından, eşit şartlar sağlanmadığı gerekçesiyle boykot edilmiştir. Seçimlere katılan tek muhalefet partisi olan NRP, hiçbir bölgede seçimleri kazanamamıştır. Bir sonraki yerel seçimlerin 12 Nisan 2018 tarihinde yapılması öngörülmektedir.