Türkiye - Gambiya İlişkileri

Gambiya ile diplomatik ilişkilerimiz, İngiltere’den bağımsızlığını kazandığı 1965 yılından bu yana devam etmektedir.
 
Gambiya, Sahra’nın Güneyindeki Afrika’da askeri alanda en yoğun ilişkileri tesis ettiğimiz ülkedir. 1991- 2005 yılları arasında Türk Jandarma Eğitim Timi’nin Banjul’da görevlendirilmesi ve ardından Askeri Danışmanlık Mekanizması’nın kurulmasıyla kurulan özel nitelikli askeri ilişkiler iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşlik bağlarını pekiştirmiştir.
 
Gambiya ile münhasıran askeri alanda ve Birleşmiş Milletler (BM), İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) gibi uluslararası forumlar nezdinde yürüttüğümüz işbirliği ilişkileri, 2011 yılı sonlarında iki ülke arasında karşılıklı olarak Büyükelçiliklerin açılmasını müteakip daha kapsamlı bir nitelik kazanmıştır.

Bu itibarla, iki ülke arasındaki karşılıklı üst düzey ziyaretler artmıştır. Bu çerçevede, dönemin Gambiya Cumhurbaşkanı Jammeh, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle 10-11 Şubat 2014 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ayrıca, 14-15 Nisan 2016 tarihlerinde ülkemiz evsahipliğinde İstanbul'da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı 13. Zirvesi'ne katılmıştır.

Gambiya ile sürdürülen dostluk ve kardeşlik ilişkileri çerçevesinde, iki ülke arasında 2011 yılından bu yana 22 Anlaşma, Protokol ve Mutabakat Zaptı imzalanmıştır. Bunların 13’ü yürürlükte olup, 9’una ilişkin onay süreçleri devam etmektedir.

Diğer taraftan, Gambiya ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkiler, Gambiya’nın ticaret hacminin son derece düşük olması, kısmen de işadamlarımız ile yatırımcılarımızın mütevazi ölçekteki bu Afrika ülkesine yeterli ilgiyi göstermemesi nedeniyle kaydadeğer bir seviyeye ulaşamamaktadır. Ülkedeki altyapı eksikliği (enerji sorunu, depolama zorlukları, liman imkanlarının yetersiz ve yolsuzluğun yaygın olması vb.), ulaştırma sorunu (başta THY olmak üzere pek çok şirketin doğrudan yolcu, kargo ve nakliye uçağı seferlerinin olmaması) ve yoksulluk bu ülkeyle ticaretin gelişmesini engelleyen unsurlardandır.
 
Bununla birlikte, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik konular Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) mekanizması kapsamında ele alınmaktadır. Bu çerçevede, Türkiye-Gambiya Karma Ekonomik Komisyonu (KEK)’nun ilk toplantısı 23-25 Mayıs 2014 tarihlerinde Banjul’da düzenlenmiştir.