Türkiye - Gambiya İlişkileri

Gambiya ile diplomatik ilişkilerimiz, İngiltere’den bağımsızlığını kazandığı 1965 yılından bu yana devam etmektedir.

Gambiya ile münhasıran askeri alanda ve Birleşmiş Milletler (BM), İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) gibi uluslararası forumlar nezdinde yürüttüğümüz işbirliği ilişkileri, 2011 yılı sonlarında iki ülke arasında karşılıklı olarak Büyükelçiliklerin açılmasını müteakip daha kapsamlı bir nitelik kazanmıştır.

Bu itibarla, iki ülke arasındaki karşılıklı üst düzey ziyaretler artmıştır. Bu çerçevede, dönemin Gambiya Cumhurbaşkanı Jammeh, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle 10-11 Şubat 2014 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ayrıca, 14-15 Nisan 2016 tarihlerinde ülkemiz evsahipliğinde İstanbul'da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı 13. Zirvesi'ne katılmıştır.

Son olarak, Cumhurbaşkanı Adam Barrow, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle 11-15 Şubat 2018 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Cumhurbaşkanı Barrow’a Hükümet Genel Sekreteri ve Kamu Hizmetleri Başkanı Habib Saihou Drammeh, Dışişleri, Uluslararası İşbirliği ve Yurtdışında Yaşayan Gambiyalılar Bakanı Ousainou Darboe ve Ticaret, Bölgesel Entegrasyon ve İstihdam Bakanı Isatou Touray refakat etmiştir.

Gambiya ile sürdürülen dostluk ve kardeşlik ilişkileri çerçevesinde, iki ülke arasında çok sayıda Anlaşma, Protokol ve Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

Diğer taraftan, Gambiya ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkiler, Gambiya’nın ticaret hacminin son derece düşük olması, kısmen de işadamlarımız ile yatırımcılarımızın mütevazı ölçekteki bu Afrika ülkesine yeterli ilgiyi göstermemesi nedeniyle kayda değer bir seviyeye ulaşamamaktadır. Ülkedeki altyapı eksikliği, ulaştırma sorunu ve yoksulluk bu ülkeyle ticaretin gelişmesini engelleyen unsurlardandır.

Bununla birlikte, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik konular Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) mekanizması kapsamında ele alınmaktadır. Bu çerçevede, Türkiye-Gambiya Karma Ekonomik Komisyonu (KEK)’nun ilk toplantısı 23-25 Mayıs 2014 tarihlerinde Banjul’da düzenlenmiştir. II. KEK Toplantısının 2018 yılı içerisinde Ankara'da düzenlenmesi öngörülmektedir.

Ülkemiz Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı Başkanlığı (TİKA) aracılığıyla çeşitli alanlarda Gambiya’ya kalkınma yardımlarında bulunmaktadır. Daha detaylı bilgi için http://www.tika.gov.tr adresi ziyaret edilebilir.