Yunanistan'a Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine

1 . Yunanistan’a seyahat edecek (diplomatik, hususi ve hizmet pasaport hamilleri hariç) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Schengen vize rejimine göre vizeye tabidirler. Schengen Anlaşması’na dayanan Yunanistan vize rejimi, Yunanistan’dan transit geçecek vatandaşlarımıza da vize zorunluluğu getirmektedir. Sınır kapılarında vize verilmesi uygulaması bulunmamaktadır ve pasaportlarda aranan asgari geçerlilik süresi, vize süresinin bitiminden itibaren 3 aydır.

Yunanistan’ın kıyılarımıza yakın ve doğrudan deniz seferi bağlantısı bulunan Yunan adalarına seyahatlerde 2012 yılından beri kolaylaştırılmış vize prosedürü kapsamında limanlarda 15 gün süreli vize verilmektedir. Sözkonusu prosedür, 2019 yılında 25 Mayıs–30 Eylül tarihleri arasında Midilli (Lesvos), Sakız (Chios), Sisam (Samos), Rodos (Rhodes), İstanköy (Kos), Meis (Kastellorizo) ve Sömbeki (Simi) adalarını içerecek şekilde uygulanmıştır.

Yunanistan’ın koronavirüs salgını gerekçesiyle 24 Mart 2020 tarihinde yürürlüğe koyduğu Türkiye’ye yönelik kara, deniz, hava ve demir yolu bağlantılarının geçici olarak kısıtlanması yönündeki tedbiri çerçevesinde yukarıda bahsekonu deniz seferleri de durdurulmuştur. En son olarak ülkemiz havalimanları ile Atina Elefterios Venizelos Uluslararası Havalimanı arasındaki tarifeli yolcu seferlerine yönelik kısıtlamalar 22 Mart 2021 tarihi itibarıyla kaldırılmıştır. Sözkonusu tedbirin kaldırılması, yalnızca uçuşların gerçekleştirilmesine yöneliktir. Ülkemiz dahil üçüncü ülke vatandaşlarının Yunanistan’a girişinin yasaklanmasına yönelik kısıtlayıcı tedbirler geçerliliğini korumaktadır.

Koronavirüs tedbirleri çerçevesinde, seyahat vasıtalarından bağımsız olarak kara, hava ve deniz sınırlarından Yunanistan’a istisnai olarak giriş/çıkış yapacak Türk vatandaşlarının seyahatlerinden önce a) Yolcu Tespit Formu (PLF) doldurmaları, b) Yunanistan'a girmeden önceki son 72 saat içinde, seyahate başlayacakları ülkede koronavirüs (PCR) testi yaptırmaları ve c) Ülkeye gelenlerin, PLF formunda kayıtlı daimi veya geçici ikametlerinde 7 (yedi) gün zorunlu öz karantinaya tabi olmaları talep edilmektedir. Türk vatandaşlarının Yunanistan üzerinden diğer AB ülkelerine transit geçişlerine müsaade edilmemektedir.

2 . Yunanistan makamları pasaportlarda KKTC giriş/çıkış damgası olması halinde ülkeye giriş izni vermemektedirler. Diğer yandan, Yunanistan doğumlu vatandaşlarımızın pasaportlarında, anılan ülke makamlarıyla varılan mutabakat çerçevesinde, doğum yerlerinin Türkçe ve İngilizce isimlerinin, yanında “GR” ibaresiyle birlikte (örneğin “Gümülcine/Komotini GR”) yer alması gerekmektedir.

3 . Yunanistan’a girişte serbest olarak sokulabilecek ve çıkışta götürülebilecek döviz miktarı 10.000.-Avro veya karşılığı dövizdir. Paraya çevrilebilir değerli kağıtlardan olan çek, senet, tahvil, bono, teminat mektubu gibi belgeler de nakit olarak kabul edilmektedir. 10.000 Avro'luk meblağı aşan miktarın gümrük makamlarına beyan edilmesi gerekmekte, bu meblağdan fazla nakit bulundurulması halinde meblağ üzerinden % 25 oranında ceza uygulanmaktadır.