Türkiye - Malezya İlişkileri

Diplomatik ilişkilerimizin 1964 yılında tesis edildiği Malezya ile ülkemiz arasında geniş kapsamlı ve yakın ilişkiler mevcut olup ilişkilerimiz, karşılıklı güven duygusu içinde, üst düzey ve teknik ziyaretlerle, dostça bir ortamda gelişmesini sürdürmektedir.

iki ülke ilişkilerinin “Stratejik Ortaklık” düzeyine çıkarılmasına ilişkin Ortak Bildiri 10 Ocak 2014’te Putrajaya’da (Malezya) imzalanmıştır. Diplomatik ilişkilerimizin kuruluşunun 50. yıldönümünde tesis edilen sözkonusu Stratejik Ortaklığın “Kapsamlı Stratejik Ortaklık” seviyesine yükseltildiği, dönemin Başbakanı İsmail Sabri’nin ülkemize gerçekleştirdiği resmi ziyaret vesilesiyle, 7 Temmuz 2022’de ilan edilmiştir

İki ülke başta BM, İslam İşbirliği Teşkilatı ve D-8 olmak üzere, çok taraflı platformlarda işbirliği içindedir.

17 Nisan 2014 tarihinde Ankara’da imzalanan ve 1 Ağustos 2015’te tarihinde yürürlüğe giren ikili Serbest Ticaret Anlaşması (STA), ülkemizle ASEAN üyesi bir devlet arasında yürürlüğe giren ilk STA olma özelliğini taşımaktadır. Anılan STA’nın hizmetleri, yatırımları ve elektronik ticareti kapsayacak şekilde güncellenmesine yönelik genişletme protokolü, 29 Eylül 2022’de, Ankara’da imzalanmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Kuala Lumpur Zirvesi kapsamında 18-19 Aralık 2019’da Malezya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş ve bu kapsamda ikili temaslarda bulunmuşlardır. Anılan ziyarette, Sayın Cumhurbaşkanımız ile dönemin Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed’in şahitliğinde, savunma sanayii alanında faaliyet gösteren firmalar arasında ikili işbirliğinin tesis/ilerletilmesini öngören 14 Mutabakat Muhtırası belgesi teati edilmiştir.

5-8 Temmuz 2022’de dönemin Başbakanı İsmail Sabri ülkemize resmi ziyarette bulunmuştur.

Malezya Kralı Sultan Abdullah, 15-22 Ağustos 2022 tarihlerinde ülkemize Devlet Ziyareti gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret, yaklaşık 30 yıllık aradan sonra Malezya’dan ülkemize Kral seviyesinde gerçekleşen ilk Devlet Ziyaretini teşkil etmiştir.

Parlamenter diplomasi alanındaki ilişkiler de ivme kazanmaktadır. TBMM Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop, Malezya Temsilciler Meclisi (MTM) Başkanı Tan Sri Azhar Azizan Harun'un davetine icabetle, 3-5 Ekim 2022 tarihlerinde Malezya'ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Türkiye-Malezya ilişkilerinde savunma sanayii, özel bir öneme sahip olmayı sürdürmektedir.

Malezya firmaları ülkemizde havalimanı işletmeciliği (İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı), sağlık ve perakendecilik sektörleri başta olmak üzere önemli yatırımlara sahiptir. Malezya, savunma sanayii işbirliğimiz bakımından Güneydoğu Asya bölgesinde önemli bir ortak olarak görülmektedir.

Malezya’da sürekli ikamet eden yaklaşık 650 vatandaşımız; ülkemizde ise 300 civarında Malezya vatandaşı bulunmaktadır.

Türkiye mezunu Malezyalıların sayısı 180 olup, 2022-23 döneminde 20 öğrenciye burs imkanı sağlanmıştır. Halihazırda Türkiye Bursları ile Türkiye’de eğitimine devam eden öğrenci sayısı 54’tür.