Türkiye - Malezya İlişkileri

Diplomatik ilişkilerimizin 1964 yılında tesis edildiği Malezya ile ülkemiz arasında geniş kapsamlı ve yakın ilişkiler mevcut olup ilişkilerimiz, karşılıklı güven duygusu içinde, üst düzey ve teknik ziyaretlerle, dostça bir ortamda gelişmesini sürdürmektedir.

Başbakanlıkları dönemde Sayın Cumhurbaşkanımız ve dönemin Malezya Başbakanı Najib Razak, 10 Ocak 2014 tarihinde Putrajaya’da, iki ülke ilişkilerinin Stratejik Ortaklık düzeyine çıkarılmasına ilişkin Ortak Bildiriyi imzalamışlardır. Diplomatik ilişkilerimizin kuruluşunun 50. yıldönümünde tesis edilen sözkonusu Stratejik Ortaklık, ikili ve çok taraflı platformlarda olumlu seyreden Türkiye-Malezya ilişkilerinin göstergesidir.

İki ülke başta BM, İslam İşbirliği Teşkilatı ve D-8 olmak üzere, çok taraflı platformlarda işbirliği içindedir.

17 Nisan 2014 tarihinde Ankara’da imzalanan ve 1 Ağustos 2015’te tarihinde yürürlüğe giren ikili Serbest Ticaret Anlaşması (STA), ülkemizle ASEAN üyesi bir devlet arasında yürürlüğe giren ilk STA olma özelliğini taşımaktadır. Anılan STA’nın hizmetleri, yatırımları ve elektronik ticareti kapsayacak şekilde güncellenmesine yönelik çalışmaların 2022’de sonuçlandırılması beklenmektedir.

Dönemin Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, 24-27 Temmuz 2019’da ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Kuala Lumpur Zirvesi kapsamında 18-19 Aralık 2019’da Malezya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş ve bu kapsamda ikili temaslarda bulunmuşlardır. Anılan ziyarette, Sayın Cumhurbaşkanımız ile dönemin Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed’in şahitliğinde, savunma sanayii alanında faaliyet gösteren firmalar arasında ikili işbirliğinin tesis/ilerletilmesini öngören 14 Mutabakat Muhtırası belgesi teati edilmiştir.

Savunma sanayii, ikili ilişkilerde özel bir öneme sahip olmayı sürdürmektedir.

2021 yılında dönemin Dışişleri Bakanı Hishammuddin Hussein (Antalya Diplomasi Forumu), Malezya Uluslararası Ticaret ve Sanayi Bakanı Azmin Ali (resmi ziyaret) ve Dışişleri Bakanı Saifuddin Abdullah (çalışma ziyareti), ülkemizi ziyaret etmişlerdir.

Malezya firmaları ülkemizde havalimanı işletmeciliği (İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı), sağlık ve perakendecilik sektörleri başta olmak üzere önemli yatırımlara sahiptir. Malezya, savunma sanayii işbirliğimiz bakımından Güneydoğu Asya bölgesinde önemli bir ortak olarak görülmektedir.

Malezya’da sürekli ikamet eden yaklaşık 500 vatandaşımız; ülkemizde ise 300 civarında Malezya vatandaşı bulunmaktadır. 1992 yılından bu yana 266 Malezyalı öğrenci Hükümetimiz burslarından faydalanmıştır.