Malezya'ya Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine

Umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımıza ülkeye girişlerinde 90 gün ikamet süreli turistik amaçlı giriş vizesi ücretsiz olarak tatbik edilmektedir. Hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.

Malezya’ya seyahat edecek vatandaşlarımızın pasaport geçerlilik süreleri varış tarihlerinden itibaren en az 6 ay daha geçerli olmak durumundadır.

Bununla birlikte, Malezya’da Covid-19 salgını nedeniyle yabancıların ülkeye giriş ve çıkışları, zaman zaman değişikliğe uğrayabilen kısıtlamalara ve/veya özel düzenlemelere tabi kılınmış olup, ülkeye seyahat öngören vatandaşlarımızın, Kuala Lumpur Büyükelçiliğimizle temas ederek güncel bilgi almalarında yarar vardır.

Malezya’nın Sabah eyaletinin doğu kıyılarındaki güvenlik durumu sebebiyle, bu bölgeye zaruri olmayan seyahatlerden sakınılması tavsiye olunmaktadır.

Malezya’dan karayoluyla Tayland’a seyahatlerde Tayland’dın güneyindeki Narathiwat, Yala ve Pattani eyaletlerindeki güvenlik durumunun göz önünde tutulması tavsiye olunur.

Malezya’da uyuşturucu kaçakçılığı suçunun cezası idamdır.

Malezya’da sivrisineklerden bulaşan ateşli dengi hastalığına (dengue fever) ve denizlerdeki zehirli denizanalarına karşı ihtiyatlı olunması tavsiye edilmektedir.

Vatandaşlarımızın seyahatlerinden makul bir süre önce, https://www.seyahatsagligi.gov.tr/ adresinden, Malezya’ya ilişkin açıklamaları okumalarında yarar görülmektedir.

Malezya’da trafik ülkemize göre ters yönden akmaktadır (araçlar sağdan direksiyonludur). Dolayısıyla, yaya vatandaşlarımızın karşıdan karşıya geçişlerde dikkatli olmaları telkin edilmektedir. Ayrıca ülkede motosiklet kullanımının yaygın olup, motosikletler kimi zaman kaldırımda da seyredebilmektedir.