Malezya'ya Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine

Umuma mahsus/hizmet/hususi/diplomatik pasaport hamili vatandaşlarımız, 90 gün süreyle turistik vizeden muaftır.

Malezya’ya seyahat edecek vatandaşlarımızın pasaport geçerlilik süreleri varış tarihlerinden itibaren en az 6 ay daha geçerli olmak durumundadır. Aksi takdirde ülkeye giriş izni verilmemektedir.

Halihazırda Covid-19’la bağlantılı giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Malezya’nın Sabah eyaletinin doğu kıyıları açıklarındaki güvenlik durumu sebebiyle, bu bölgeye dalış vb. amaçlı seyahat gerçekleştirilecekse azami güvenlik tedbirlerinin alınması, profesyonel yerel tur ve şirketlerin desteğiyle grup halinde hareket tavsiye olunmaktadır.

Malezya’dan karayoluyla Tayland’a seyahatlerde Tayland’ın güneyindeki güvenlik durumunun göz önünde tutulması tavsiye edilmektedir.

Malezya’da uyuşturucu kaçakçılığı suçunun cezası idamdır.

Malezya’da sivrisineklerden bulaşan ateşli dengi hastalığına (dengue fever) ve denizlerdeki zehirli denizanalarına karşı ihtiyatlı olunması tavsiye edilmektedir. Muson sezonunda (özellikle Malezya Yarımadasının doğu sahillerinde, Borneo adasındaki Sarawak eyaletinin batı kısmında ve Sabah eyaletinin doğu kısmında etkili olan güneybatı musonu: Kasım-Mart aralığında etkilidir) sel, taşkın ve toprak kaymaları yaşandığından, karayoluyla seyahat edilecekse hava durumunun ve uyarıların takibi önem taşımaktadır. Dünyada en yüksek yıldırım sıklığı olan ülkeler arasında yer alan Malezya’da, anılan tehlikeye karşı da gerekli tedbirler alınmalıdır.

Vatandaşlarımızın Malezya’ya seyahatlerinden makul bir süre önce, https://www.seyahatsagligi.gov.tr/ adresinden, Malezya’ya ilişkin açıklamaları okumalarında yarar görülmektedir.

Malezya’da trafik ülkemize göre ters yönden akmaktadır (araçlar sağdan direksiyonludur). Yaya vatandaşlarımızın karşıdan karşıya geçişlerde dikkatli olmaları, ihtiyaten yolun her iki tarafını kontrol etmeleri telkin edilmektedir. Ülkede motosiklet kullanımının oldukça yaygın olup, motosikletler karayolunda ters yönde veya yaya kaldırımında seyredebilmektedir. Ayrıca motosikletli kapkaç hadiseleri nadir de olsa yaşanabilmektedir. Vatandaşlarımızın motosikletlilere ve son dönemde sayıları artan scooterlara karşı dikkatli olmaları; diğer yandan maymunların bulunduğu alanlarda, vatandaşlarımızın ellerinde yiyecek/içecek/oyuncak taşımamaları tavsiye edilmektedir.