Sudan'ın Siyasi Görünümü

1 Ocak 1956 tarihinde bağımsızlığına kavuşan Sudan, 18 eyaletten oluşan federal bir cumhuriyettir. Devlet ve Hükümet Başkanlığı görevlerini birlikte yürüten Sudan Cumhurbaşkanı, beş yıllık bir süre için halk oylamasıyla seçilmektedir. 2005 geçici Anayasasına göre Cumhurbaşkanlığı görevinde iki dönem kısıtlaması bulunmaktadır.

Sudan yasama organı, Milli Meclis (Majlis Watani) ve Eyaletler Meclisi’nden (Majlis Welayat) oluşan iki kanatlı bir yapıdır. Sudan Milli Meclisi 491, Eyaletler Meclisi ise 50 milletvekilinden oluşmaktadır. Milli Meclis ve Eyaletler Meclisi üyeleri beş yıllık sürelerle göreve gelmektedir.

Ülkenin güneyi ile kuzeyi arasında yaklaşık yarım asır devam eden iç savaş ertesinde 2005 yılında imzalanan Kapsamlı Barış Anlaşması uyarınca yapılan referandum sonrası 9 Temmuz 2011 tarihinde Güney Sudan bağımsızlığını elde etmiştir. Ayrılma sonrası çözümsüz kalan konularda anlaşmaya varılması için gerçekleştirilen müzakereler sonucunda petrol, güvenlik, vatandaşlık, ticaret, sınırların belirlenmesi ve diğer bazı alanlarda 27 Eylül 2012 tarihinde Addis Ababa’da dokuz anlaşma imzalanmıştır.

Sudan’da Aralık 2018’de başlayan Devlet Başkanı Ömer El Beşir yönetimi karşıtı gösteriler, 11 Nisan 2019 tarihinde El Beşir yönetiminin devrilmesiyle sonuçlanmıştır. Askeri Geçiş Konseyi (AGK) ile Özgürlük ve Değişim Güçleri İttifakı (ÖDGİ) arasında sürdürülen müzakereler sonucunda üzerinde uzlaşıya varılan Anayasal Bildiri 17 Ağustos 2019 tarihinde imzalanmış ve 39 ay sürmesi öngörülen geçiş dönemi resmen başlamıştır.

Varılan uzlaşı uyarınca AGK feshedilmiş ve yerine Egemenlik Konseyi kurulmuştur. AGK Başkanı Orgeneral Burhan, Cumhurbaşkanı ve Egemenlik Konseyi Başkanı sıfatıyla 21 Ağustos 2019 tarihinde yemin ederek göreve başlamıştır. Egemenlik Konseyi Başkanı Burhan’ın 21 ay görev yapması, izleyen 18 ayda ise sivil bir üyenin Konsey’e başkanlık etmesi öngörülmektedir.

Egemenlik Konseyi’nin kuruluşunun ardından, AGK ve ÖDGİ’nin ortak kararıyla Başbakan olarak tayin edilen Abdullah Hamdok 21 Ağustos 2019 tarihinde yemin ederek göreve başlamıştır. Başbakan Hamdouk 5 Eylül 2019 tarihinde Bakanlar Kurulu üyelerini kamuoyuna açıklamıştır.