Sudan'a Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine

Ülkemiz ile Sudan arasında imzalanan bir anlaşma ile diplomatik pasaportlarda vizeler 13 Mart 2011 tarihi itibari ile karşılıklı olarak kaldırılmıştır.

Sudan hükümeti 2010 yılı başında Türk vatandaşları için sınırda vize uygulamasını başlatmıştır. Bu çerçevede vatandaşlarımız 100 ABD doları harç karşılığı Hartum Uluslararası havaalanında Sudan’a giriş vizesi alabilmektedir.

Diğer taraftan, 20 Nisan 2011 tarihi itibariyle Sudan’dan ülkemize gelecek belli şartları haiz işadamlarına İstanbul Atatürk havalimanında kaşe tatbiki suretiyle vize verilmesi uygulaması başlatılmıştır.

Sudan’a seyahat edecek vatandaşlarımızın seyahatlerinden önce T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından Sudan için önerilen aşıları yaptırmaları tavsiye edilmektedir.

Vatandaşlarımızın, Sudan’ın Darfur ve Doğu Sudan bölgelerinde bulunan eyaletlerine yapılacak seyahatlerin güvenlik nedeniyle izne tabi olduğunu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Sudan’da şeriat hükümlerinin uygulanıyor olması nedeniyle alkollü içeceklerin ülkeye girişine izin verilmemektedir.

Sudan’da turistik amaçlı olarak bulunan vatandaşlarımızın fotoğraf çekme konusunda hassas davranmalarında fayda görülmektedir.

İhtiyaç halinde kendilerine ulaşılabilmesini teminen vatandaşlarımızın, Sudan’a gelmelerinin akabinde Büyükelçiliğimize ulaşarak iletişim ve adres bilgilerini bırakmaları önem arzetmektedir.

THY’nin İstanbul-Hartum arası haftanın her gün tarifeli seferleri mevcuttur.