Arnavutluk'a Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine

“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Arnavutluk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Vizenin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma” uyarınca, Türkiye ve Arnavutluk arasında diplomatik, hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport hamilleri için 180 gün içinde 90 günü aşmayan bir süreyle veya transit geçiş maksadıyla vize almadan seyahat mümkün hale gelmiştir. Buna mukabil, insan kaçakçılığı şebekelerinin AB ülkelerine ulaşma yolundaki coğrafi konumu nedeniyle, Arnavutluk makamları, sınır geçiş kontrollerinde, yasadışı göçü engellemek amacıyla alınan tedbirleri son derece artırmıştır. Artan bu kontroller, herhangi bir ayrım gözetilmeksizin Arnavutluk'a girmek isteyen tüm diğer ülke vatandaşlarına aynı şekilde uygulanmaktadır.

Vatandaşlarımızdan zaman zaman Arnavutluk’a girişte sorun yaşadıklarına dair şikâyetler alınmaktadır. Vatandaşlarımızın, Arnavutluk sınırında yaşayabilecekleri sorunları en aza indirmek için, Arnavutluk sınır polisinin girişte, vatandaşlarımıza geliş amacı, otel rezervasyonu, dönüş bileti tarihi gibi, seyahat amaçlarını doğrulayan belgeleri sormaları halinde gerekli belgeleri ibraz ederek, sorulan soruları karşı tarafı tatmin edecek şekilde cevaplamaları önem taşımaktadır. Ancak Sınır Polisi’nin bir gerekçe göstermeden (verilen cevaplardan tatmin olmaması durumunda) ülkeye girişi reddetme yetkisi de bulunmaktadır.

Vatandaşlarımız Arnavutluk üzerinden diğer ülkelere (özellikle Karadağ, Kosova ve Kuzey Makedonya) seyahat etmektedir. Esas varış noktasının Arnavutluk olmadığı hallerde vatandaşlarımızın Arnavutluk’a girişi reddedilebilmektedir. Dolayısıyla hangi ülke ziyaret edilecekse doğrudan o ülkeye seyahat edilmesi sınır geçiş problemleri yaşamamak açısından önemlidir.

Ülkeye kabul edilmeme durumunda, vatandaşlarımızın yurda dönüşleri, uluslararası uygulamalar gereği, seyahatin gerçekleştiği firmanın bir sonraki seferi ile gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla, her gün sefer yapan bir firma ile seyahat edilmemiş ise havaalanında bekleme süresi bir sonraki sefer tarihine kadar (2 güne kadar) uzamaktadır. Vatandaşlarımızın bu hususa dair tedbirli olmaları beklenmektedir.

Bununla beraber vatandaşlarımızın, uçak bilet ücretini kendileri ödemek suretiyle Türkiye’ye ilk uçak seferi ile dönme isteklerini Arnavutluk sınır polisine iletmeleri ve kendi imkânlarıyla bilet almaları halinde, ülkemize daha erken geri dönmeleri de mümkündür.

Bu çerçevede, vatandaşlarımızın aşağıdaki hususlara dikkat etmeleri önemle hatırlatılır:

- Arnavutluk'a komşu bir ülke ziyaret edilecekse (özellikle esas varış noktası Karadağ, Kosova veya Kuzey Makedonya ise) doğrudan bu ülkelere seyahat edilmesi uygun olacaktır.

- Otel rezervasyonu ve gidiş-dönüş biletinin ibraz edilmesi,

- Arnavutluk’ta kalınması öngörülen süreyle orantılı, makul miktarda (kişi başı günlük 50 Avro civarında ve mümkünse nakit) döviz bulundurulması,

- Seyahat amacının açık bir şekilde görevlilere izah edilmesi, varsa, davetiye gibi seyahat amacını belirtici belgelerin ve seyahat amacını destekleyici belgelerin gösterilmesi,

- Pasaportun geçerlilik süresinin (en az 6 aylık) önceden kontrol edilmesi gerekmektedir.

Sınırda sorunla karşılaşan vatandaşlarımızın zaman kaybetmeden, Tiran Büyükelçiliğimizle irtibata geçmeleri önem arzetmektedir.

COVİD-19 nedeniyle uygulanan seyahat kısıtlamaları çerçevesinde, Arnavutluk’a girişlerde:

- Ülkeye girişten en az 2 hafta önce ikinci dozun uygulandığı aşı belgesi,

- Ülkeye girişten önce en fazla 72 saat içinde yaptırılan negatif PCR test sonucu,

- Ülkeye girişten önce en fazla 48 saat içinde hızlı antijen testi negatif sonucu veya

- Son 6 ay içinde KOVİD-19 geçirildiğine dair belge ibraz edilmesi gerekmektedir.

Tüm vatandaşlarımıza önemle duyurulur.