Türkiye-Arnavutluk İlişkileri

Siyasi İlişkileri :

Türkiye Arnavutluk’u Balkanlar’da kalıcı barış ve istikrarın tesisinde stratejik öneme sahip bir ülke olarak görmekte ve bu ülkenin istikrarını pekiştireceğine inandığı Avrupa-Atlantik kurumlarıyla bütünleşmesine destek vermektedir.

Türkiye ile Arnavutluk arasındaki siyasi ilişkiler, karşılıklı güven duygusu temelinde, üst düzey ve teknik ziyaretlerle, dostça bir ortamda gelişmesini sürdürmektedir.

- Sayın Cumhurbaşkanımız, 17 Ocak 2022 tarihinde Arnavutluk’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

- Arnavutluk Cumhurbaşkanı İlir Meta 29 Ekim 2018 tarihindeki İstanbul Havalimanı ile 3 Mayıs 2019 tarihindeki Büyük Çamlıca Camii açılış törenlerine katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir.

- Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, 6-7 Ocak 2021 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Dışişleri Bakanımızın 2018 Ekim ayındaki resmi Arnavutluk ziyareti sırasında parafe edilen ve ikili ilişkilerimizi stratejik ortaklık seviyesine çıkaran “Türkiye-Arnavutluk Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) kurulmasına ilişkin Ortak Siyasi Bildiri” sözkonusu resmi ziyaret vesilesiyle Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından imzalanmıştır.

- Başbakan Rama, beraberinde 6 Bakanla birlikte 2-4 Haziran tarihlerinde ülkemize bir çalışma ziyareti yapmış ve 2 Haziran günü Sayın Cumhurbaşkanımızla başbaşa bir görüşme gerçekleştirmiştir.

- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Başdanışman Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın, 2 Temmuz 2021 tarihinde Arnavutluk’u ziyaret etmiş, ziyaret kapsamında Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’yla görüşmüştür.

- Dönemin Arnavutluk Dışişleri Bakanı Bushati, 15 Temmuz hain terörist darbe girişimi sonrasında, Arnavutluk’un ülkemize desteğini vurgulamak amacıyla 25-27 Ekim 2016 tarihinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

- Sayın Bakanımız, 23 Şubat 2015 tarihinde Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Gayriresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı marjında düzenlenen çalışma yemeğine katılmak üzere Tiran’a gitmiş, bu vesileyle Arnavut mevkidaşı Bushati’yle ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

- Sayın Bakanımız 18-19 Ekim 2018 tarihlerinde Arnavutluk’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş, sözkonusu ziyaret çerçevesinde Arnavutluk Dışişleri Bakanı Ditmir Bushati’yle “Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Kurulması için Ortak Bildiri”yi paraflamıştır.

-Arnavutluk Meclis Başkanı Lindita Nikolla, TBMM Başkanımız Sayın Mustafa Şentop’un davetine icabetle, 27-29 Aralık 2021 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş ve Sayın Bakanımızla biraraya gelmiştir.

İki ülke arasında Arnavutluk Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu bulunmaktadır. Grubun Türk kanadı Başkanı AK Parti Edirne Milletvekili Sayın Fatma Aksal’dır. 2021 Nisan genel seçimleri sonrasında Dostluk Grubu’nun Arnavut bacağı henüz teşkil edilmemiştir

Ekonomik İlişkiler

İkili Ticaret Rakamları

YILLAR

İHRACAT

İTHALAT

DENGE

HACİM

2018

430

23

407

453

2019

487

22

465

509

2020

475

33

442

508

2021

792

60

732

852

Kaynak: TÜİK (Milyon $)

Başlıca ihraç ürünlerimiz: Demir-çelik, hububat, inşaat malzemeleri, makine parçaları, elektrikli ev aletleri, kablo ve tel, hazır giyim, plastik malzemeler

Başlıca ithal ürünlerimiz: Parfümeri ve eczacılıkta kullanılan bitkisel maddeler, ayakkabı, deri, tekstil, alüminyum

1 Mayıs 2008 tarihi itibariyle yürürlüğe giren “ Serbest Ticaret Anlaşması” ile ülkemiz menşeli sanayi mallarına Arnavutluk’ta uygulanan gümrük vergisi oranları sıfırlanmıştır.

Arnavutluk’ta yaklaşık 300 Türk şirketi faaliyet göstermekte olup, bu ülkedeki Türk yatırımları 3 milyar Dolar düzeyindedir. Türk müteahhitlik firmaları tarafından Arnavutluk’ta tamamlanan projelerin toplam bedeli 1,1 milyar Dolar’dır.

Son Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantısı 23-24 Ocak 2020 tarihlerinde Ankara’da gerçekleşmiştir. 15 Şubat 2019 tarihi itibarıyla KEK Eşbaşkanlığını Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu üstlenmiştir.

Kültürel İlişkiler:

Tiran Üniversitesi Türkoloji Bölümü'nde 150 civarında öğrenci eğitim görmektedir. Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nin Tiran ve İşkodra şubeleri, Türkçe kursları ve kültür-sanat faaliyetleriyle Arnavutluk’ta Türkiye’nin görünürlüğüne katkı sağlamaktadır.

TİKA tarafından bugüne kadar Arnavutluk’ta tamamlanan 430 projeyle bu ülkeye yaklaşık 85 milyon Dolarlık kalkınma yardımı sağlanmıştır.