Afganistan'a Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine

Afganistan’a gelecek vatandaşlarımızın, geliş nedenlerine uygun vizeyi (turistik, çalışma vs) Afganistan’ın Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul Başkonsolosluğundan alması gerekmektedir.

Sağlık açısından bakıldığında, genel olarak Güney Asya ülkelerinde çocuk felci vakaları yaygın olarak görüldüğünden vatandaşlarımızın buraya gelmeden önce bu aşıyı yaptırmalarında fayda vardır. Buna ilaveten, vatandaşlarımızın Sağlık Bakanlığımız tarafından yapılacak duyuruları takip etmelerinde ve duyurularda belirlenen aşıları da yola çıkmadan önce yaptırmaları önem taşımaktadır.

Afganistan’da vatandaşlarımız, zaman zaman fidye için bazı gruplar tarafından kaçırılmaktadır. Bu nedenle Afganistan’a gelecek vatandaşlarımızın tedbirli olmalarında fayda görülmektedir.

Özellikle Kabil’de, güvenlik güçleri ile uluslararası koalisyon güçleri tarafından alınan üst düzey güvenlik tedbirleri nedeniyle şehrin birçok yerinde fotoğraf çekmek veya video kaydı yapmak yasaktır. Böyle bir durumda fotoğraf makinesi ile görüntü kaydedici cihazlara güvenlik görevlilerince el konulabilmekte, ilgililer sorguya alınabilmektedir. Vatandaşlarımızın, istenmeyen bir durumla karşılaşmamak için bu hususu dikkate almalarında ve özellikle, askeri güvenlik bölgeleri, diplomatik temsilcilikler ve kamu binaları çevresinde fotoğraf çekmekten, video kaydı yapmaktan imtina etmelerinde fayda olduğu düşünülmektedir.

Afganistan’da uzun süre kalacak vatandaşlarımızın, Kabil Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesine ve/veya Mezarı Şerif Başkonsolosluğumuza müracaatla konsolosluk veri tabanına kayıt yaptırmaları ayrıca önem taşımaktadır.

Vatandaşlarımızın Kabil Büyükelçiliğimize 0093 20 210 15 81, 0093 20 210 32 53 veya 00873 763 083 169 numaralı telefonlardan, Mezar-ı Şerif Başkonsolosluğumuza ise 0093 799 331 955 numaralı telefondan ulaşmaları mümkündür.