Türkiye - Panama İkili İlişkileri

Panama ile ikili ilişkilerimiz, karşılıklı Büyükelçiliklerimizin açıldığı 2014 yılından itibaren ivme kazanmıştır. Panama’nın aynı zamanda İstanbul’da Başkonsolosluğu bulunmaktadır.

Sayın Bakanımız, 13 Şubat 2015 tarihinde Guatemala’da düzenlenen Orta Amerika Entegrasyon Sistemi (SICA) I. Dışişleri Bakanları Forumu marjında Panama Devlet Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Isabel de Saint Malo de Alvarado ile ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşme sırasında ayrıca "Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile Panama Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı arasında Diplomasi Eğitimine, Bilgi ve Belgelerin Değişimine İlişkin İşbirliği Mutabakat Zaptı" imzalanmıştır.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan, 26 Haziran 2016 tarihinde yapılan Genişletilmiş Panama Kanalı açılış töreni vesilesiyle Panama’yı ziyaret etmiştir.

20 Nisan 2017 tarihinde İstanbul’da ülkemizin evsahipliğinde yapılan Türkiye-SICA II. Dışişleri Bakanları Forumuna Panama Dışişleri Bakan Yardımcısı Maria Luisa Navarro katılmış, Sayın Bakanımız toplantı marjında adıgeçenle ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

Türk deniz ticaret filosunun önemli bir bölümü Panama’da kayıtlı bulunmakta olup, ticari ilişkilerimiz açısından Panama önemli bir potansiyel barındırmaktadır.