Türkiye - Pakistan Siyasi İlişkileri

Türkiye'nin Pakistan'la ilişkileri, Pakistan'ın bağımsız bir devlet olarak kurulduğu 14 Ağustos 1947 tarihinden itibaren yakın dostluk ve kardeşlik anlayışı temelinde şekillenmiştir. Türkiye ile Pakistan arasında diplomatik ilişkilerin tesis edilmesinin 70. yıldönümü 2017 yılı boyunca her iki ülkede çeşitli kültürel etkinliklerle kutlanmış olup, etkinlikler Pakistan’ın Milli günü olan 23 Mart 2018 tarihine kadar sürecektir.

Altkıta Müslümanlarının Kurtuluş Savaşımıza verdiği destek zihinlerde ayrı bir yer tutmaktadır. Türkiye’nin bağımsızlık mücadelesi ve modern bir devlet kurma başarısı da, Pakistan halkı için esin kaynağı olmuştur.

Pakistan’ın kuruluşunun ardından, yüksek düzeyli ziyaretlerle dostluk ilişkileri geliştirilirken, iki ülkenin doğal afetler gibi en zor zamanlarında birbirlerine destek olmaları, bu yakın ilişkilerin halklar seviyesinde de tesis edilmesini sağlamıştır. İki ülke arasındaki ilişkiler 2009 yılında Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi olarak ihdas edilen, daha sonra Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) seviyesine yükseltilen mekanizmayla, kurumsal bir işleyişe kavuşturulmuştur. Dönemin Pakistan Başbakanı Muhammed Navaz Şerif’in 23 Şubat 2017 tarihinde ülkemize ziyareti vesilesiyle YDSK’nın beşinci toplantısı Ankara’da düzenlenmiştir.

YDSK mekanizması kapsamında Pakistan’la imzalanan belge sayısı altmışa (60) ulaşmıştır. Geniş bir yelpazede imzalanan bu anlaşmalar, çok yönlü ilişkilerimizin bir ifadesi olduğu kadar, bu ilişkilerin kurumsal ve ahdi bir zemine oturtularak etkin bir şekilde geliştirilmesi yönündeki ortak iradeyi de yansıtmaktadır.

Türkiye ve Pakistan uluslararası platformlarda da birbirlerini desteklemektedir.

Karşılıklı üst düzey ziyaretler de, Türkiye ile Pakistan arasındaki ilişkilerin gelişmesine önemli katkı sağlamaktadır. Bu çerçevede, Sayın Cumhurbaşkanımız 16-17 Kasım 2016 tarihlerinde Pakistan’a resmi ziyarette bulunmuşlardır. Dönemin Pakistan Başbakanı Muhammed Navaz Şerif, YDSK Beşinci Toplantısı için 22-24 Şubat 2017 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız ayrıca, 28 Şubat-1 Mart 2017 tarihlerinde İslamabad’da düzenlenen EİT Zirvesi’ne katılmışlardır.

Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Teşkilatı’nın İstanbul’da düzenlenen Dokuzuncu Zirvesi’ne katılan Pakistan Başbakanı Şahid Hakan Abbasi, bu vesileyle 20 Ekim 2017 tarihinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiş ve Sayın Başbakanımızla görüşmüştür. Başbakan Abbasi ayrıca, 13 Aralık 2017 tarihinde İstanbul’da düzenlenen Kudüs konulu Olağanüstü İİT Zirvesi’ne de katılmıştır.

Sayın Dışişleri Bakanımız, 1-2 Ağustos 2016 tarihlerinde Pakistan’ı ziyaret etmiş olup, Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin ve Başbakan Navaz Şerif tarafından kabul edilmiştir.

Pakistan Dışişleri Bakanı Hoca Muhammed Asıf 12 Eylül 2017 tarihinde ülkemize gerçekleştirdiği çalışma ziyareti kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız tarafından kabul edilmiş, Sayın Bakanımızla görüşmüştür.

Türkiye-Azerbaycan-Pakistan Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısının birincisi 30 Kasım 2017 tarihinde Bakü’de gerçekleştirilmiştir.