Pakistan'ın Siyasi Görünümü

Pakistan İslam Cumhuriyeti, parlamenter demokratik sistemle yönetilmekte olup, dört eyaletten oluşan federal bir yapıya sahiptir. Pakistan Parlamentosu, 342 üyeli bir Ulusal Meclis ile 104 üyeli bir Senato’dan oluşmaktadır. Ayrıca, her eyaletin yerel düzeyde gerçekleştirilen seçimlerle göreve gelen milletvekillerinden oluşan eyalet meclisleri bulunmaktadır. Eyaletlerde, seçimle işbaşına gelen bir Eyalet Başbakanı ve merkezi yönetimi temsilen, Cumhurbaşkanı tarafından atanan bir Eyalet Valisi görev yapmaktadır.

Ülkede dört eyaletin (Pencab, Sind, Hayber Pahtunhva ve Belucistan) yanısıra, Afganistan sınırında bulunan 7 İdari Birimden müteşekkil “Aşiretler Bölgesi” (Federally Administered Tribal Areas / FATA) yer almaktadır.

Pakistan’da son genel seçimler 11 Mayıs 2013 tarihinde, Cumhurbaşkanlığı seçimleri de 30 Temmuz 2013 tarihinde düzenlenmiştir. Genel seçimlerden birinci parti olarak çıkan Navaz Şerif liderliğindeki Pakistan Müslüman Ligi-Navaz (PML-N), Hükümeti tek başına kurmuştur. Böylece Pakistan tarihinde ilk kez sivil bir Hükümet normal görev süresini tamamlayarak, görevini demokratik seçimlerle işbaşına gelen bir başka Hükümete devretmiştir. Cumhurbaşkanlığı seçimlerini, iktidar partisi PML-N'in adayı Memnun Hüseyin kazanmış ve 8 Eylül 2013 tarihinde, ülkenin 12. Cumhurbaşkanı olarak görevine başlamıştır.

Pakistan Yüksek Mahkemesi, Başbakan Navaz Şerif’i “Panama Davası” hakkındaki kararıyla 28 Temmuz 2017 tarihinde görevden azletmiştir. Navaz Şerif hükümetinde Petrol ve Doğal Kaynaklar Bakanı olarak görev yapan Şahid Hakan Abbasi iktidar partisi PML-N tarafından Başbakanlığa aday gösterilmiş ve adıgeçen 1 Ağustos 2017 tarihinde Pakistan Ulusal Meclisinde yapılan oylama sonucunda Başbakan seçilmiştir. Yeni Bakanlar Kurulu da 4 Ağustos Cuma günü yemin ederek göreve başlamıştır.

Müteakip genel seçimlerin 2018 yılının ikinci yarısında düzenlenmesi öngörülmektedir.