Türkiye - Myanmar Siyasi İlişkileri

Daha önce Türkiye’nin Bangkok Büyükelçiliğinin akredite olduğu Myanmar’da, mukim Türk Büyükelçiliği 9 Mart 2012 tarihinde faaliyetlerine başlamıştır. Türkiye’de henüz diplomatik bir temsilciği bulunmayan Myanmar’ın ise Kahire Büyükelçiliği Türkiye’ye akreditedir.

Myanmar ile işbirliği mekanizmalarımızın oluşturulması, ilişkilerimizin çeşitlendirilmesi, güçlendirilmesi temel hedefimizdir.

Sayın Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanı olarak görev yaptığı dönemde, 8-10 Ağustos 2012 tarihlerinde Myanmar’ı ziyareti Türkiye’den Myanmar’a gerçekleştirilen ilk üst düzey ziyaret niteliğindedir. Sayın Davutoğlu ayrıca İİT Genel Sekreteri ve İİT Rohinga Temas Grubu üyesi bazı ülke temsilcilerinin katılımıyla 14-15 Kasım 2013 tarihlerinde Myanmar’a ikinci bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Sayın Bakanımız, 12-14 Haziran 2016 tarihlerinde Myanmar’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Myanmar ziyareti kapsamında Sayın Bakanımız, Devlet Danışmanı ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Kyi, Devlet Başkanı Htin Kyaw ve Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing’le ikili görüşmelerde bulunmuştur. Sayın Bakanımız, Myanmar’da ayrıca, Thayet şehitliğimizi ziyaret etmiş ve Arakanlı Müslümanlarla bir araya gelmiştir. Sayın Bakanımızın bu ziyareti, Myanmar’da 8 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilen, 25 yıl aradan sonra gerçek anlamda muhalefetin yer aldığı ilk genel seçimlerden sonra işbaşına gelen yeni sivil hükümetle ilk temasımız olmuş, ayrıca yeni hükümetin kurulmasının ardından ÇHC, ABD, Japonya, İtalya, Kanada, Singapur ve Tayland Dışişleri Bakanlarının ziyaretlerinden sonra bu ülkeye Müslüman bir ülkeden gerçekleşen ilk ziyareti teşkil etmiştir.

Birinci Dünya Savaşı sırasında İngilizlerle savaşırken esir düşen ve o dönemde İngiliz kolonisi olan Myanmar’a götürülen Türk askerlerden hayatlarını kaybedenlerin mezarlarının bulunduğu Myanmar’daki Türk şehitliklerden Thayet şehitliğinin inşaat çalışmaları başarıyla sona ermiş olup, Meikhtila şehitliğin inşaat faaliyetlerinin devam etmesi için ise Myanmar makamlarının onayı beklenmektedir.

1992 yılından bu yana, 27 Myanmarlı öğrenci Türkiye burslarından faydalanmıştır. 2016-2017 akademik yılı için, 17 Myanmarlı öğrenciye Türkiye Bursları kapsamında burs sağlanmıştır.

Türkiye-Myanmar Hava Ulaştırma Anlaşması 22 Haziran 2017 tarihinde Yangon’da imzalanmıştır.

Türkiye, Myanmar’ın Arakan eyaletindeki Müslüman Rohingaların durumuna önem atfetmektedir. Bu bağlamda Türkiye, bölgede 2012 Mayıs/Haziran aylarında yaşanan hadiseleri, 9 Ekim 2016 sonrası artan gerilimi ve en son 25 Ağustos 2017 tarihinde başlayan şiddet olayları neticesinde 650.000 civarı Rohinganın komşu Bangladeş’e sığınmak zorunda kalmasına neden olan süreci aktif bir şekilde ikili planda ve BM, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) gibi uluslararası platformlar nezdinde yakından izlemiştir.

Ülkemiz, uluslararası toplum, ilgili makam ve kurumlarımızla eşgüdüm halinde Myanmar’daki tüm Müslümanların güvenliğinin ve temel insan haklarının sağlanmasına yönelik çalışma ve girişimlerini sürdürmektedir.

Türkiye, Kızılay, TİKA ve AFAD aracılığıyla insani yardım ve kalkınma yardımı faaliyetlerine devam etmektedir. İnsani yardımlarımız, Müslüman ve Budist ayrımı yapılmaksızın ciddi yoksulluk koşullarında yaşayan tüm Arakan halkının halkına ulaştırılmaktadır. Türkiye, UNICEF ve UNHCR üzerinden de bölgeye insani yardımlar sağlamaktadır.