Türkiye - Komorlar Birliği Siyasi İlişkileri

Komorlar Birliği, bağımsızlığını kazandığı 1975 yılında tarafımızdan tanınmış ve 1979’da diplomatik ilişki kurulmuştur.

21 Nisan 2010 tarihinde faaliyete geçen Antananarivo Büyükelçiliğimiz Komorlar Birliği’ne de akreditedir. Komorlar Birliği’nin Kahire Büyükelçiliği ülkemize de akreditedir.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi olan Komorlar Birliği, uluslararası platformlarda ülkemizle yakın işbirliği yapmaktadır.

Türkiye, son dönemde gelişen ilişkilerimize paralel olarak, Komorlar’ın toplam ithalatında %12’lik pay ile en önemli ticari ortaklarından biridir.

İki ülke arasındaki ticaret hacmi, 2016 yılında 4,8 milyon ABD Doları, 2017 yılının ilk 11 ayında ise 8.8 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiştir.

Komorlar Birliği’nden ülkemize zaman zaman resmi ziyaretler gerçekleşmektedir. Bu çerçevede, Dış İlişkiler ve İşbirliği Bakanı El-Anrif Said Hassane Ankara’da 28 Ağustos 2014 tarihinde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Devir-Teslim Töreni’ne katılmıştır.

Ayrıca, Komorlar üst düzey yetkilileri ülkemize çok sık aralıklarla gelip, resmi nitelik taşımayan temaslarda da bulunmakta, bazı uluslararası toplantılara katılmaktadırlar.

23-24 Mayıs 2016 tarihlerinde ülkemizde düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi’ne dönemin Komorlar Birliği Diaspora, Frankofoni ve Arap Dünyasından Sorumlu Dış İlişkiler ve İşbirliği Bakanı Abdoulkarim Mohamed katılmış ve Sayın Bakanımız ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

Öte yandan 22-27 Kasım 2016 tarihlerinde Antananarivo’da düzenlenen 16. Frankofoni Zirvesi vesilesiyle Madagaskar’da bulunan Komorlar Dışişleri Bakanı Mohamed Bacar Dossar ile Antananarivo Büyükelçimiz ikili görüşme gerçekleştirmiştir.

Antalya’da 27-28 Nisan 2017 tarihlerinde düzenlenen Türkiye Afrika Tarım Bakanları I. Konferansı ve Tarım İş Forumuna Devlet Başkan Yardımcısı Moustadroine Abdou katılmıştır.

1 Ağustos 2017 tarihinde İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü İcra Komitesi Toplantısı’na Komorlar Birliği’nden Dışişleri Bakanlığı Nezdinde Arap Birliği İle İşbirliğinden Sorumlu Devlet Sekreteri Hamidou Karihila katılım sağlamıştır.

13 Aralık 2017 tarihinde İstanbul'da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Zirvesi’ne katılmak üzere Komorlar Birliği Devlet Başkanı Azali Assoumani ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Sağlık Bakanlığımız ve TİKA aracılığıyla Komorlar’a önemli oranlarda insani ve teknik yardım yapılmaktadır. TİKA’nın katkılarıyla Anjuan adasında 2000 kişilik atletizm pisti de olan bir stadyum inşası tamamlanmıştır.

TİKA Ofisi Nisan 2017’de açılmış olup, Komorlar Birliği Program Koordinatörlüğüne de görevlendirme yapılmıştır.

Komorlar Birliği’nin İstanbul’da bir Fahri Konsolosluğu mevcuttur..