Türkiye - Gine Siyasi İlişkileri

Afrika’ya açılım politikamız çerçevesinde Konakri Büyükelçiliğimiz 8 Mart 2013 tarihinde faaliyetlerine başlamıştır. Gine’nin Ankara Büyükelçiliği de 10 Nisan 2013 tarihinde faaliyete geçmiştir.

İki ülke ilişkilerinde herhangi bir siyasi sorun bulunmamaktadır. İlişkilerin daha ileri bir seviyeye taşınması yönündeki temaslar son dönemde hız kazanmıştır.

Gine, 2008 yılı Ağustos ayında düzenlenen Birinci Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi’ne, Dışişleri Bakanı Amadou Lamrana Bah başkanlığında bir heyetle katılmıştır. Bakan Bah Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

Gine 2011 yılı Mayıs ayında İstanbul’da düzenlenen BM 4. En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ) Konferansı’na Cumhurbaşkanı Alpha Conde başkanlığında bir heyetle katılmış ve adıgeçen Sayın Cumhurbaşkanımız ile iki ülke ilişkilerinin ileri götürülmesi iradesini karşılıklı olarak teyit eden ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

Gine ile teknik işbirliğimiz Dakar’daki TİKA Ofisince sürdürülmektedir. TİKA Dakar Koordinatörlüğü tarafından sağlık taraması, su kuyuları açılması ve tarım alanında uzman yetiştirilmesi gibi çalışmalar yürütülmektedir.

Türkiye ile Gine arasında 2012 yılında 60 milyon dolar civarında bir ticaret hacmi sağlanmıştır. Bu rakamın 54 milyon dolarını Gine’ye ihracatımız, 5 milyon dolarını ise Gine’den ithalatımız oluşturmuştur.

Türkiye ile Gine arasında ekonomik ve ticari ilişkiler 1997 yılında imzalanan Ticaret, Ekonomik ve Teknik İşbirliği Anlaşması çerçevesinde yürütülmektedir. Bu anlaşma çerçevesinde oluşturulan I. Karma Ekonomik Komisyon toplantısı Nisan 2013’te Ankara’da gerçekleştirilmiştir.