Türkiye - Gine Bissau İlişkileri

Gine-Bissau’ya Dakar Büyükelçiliğimiz akreditedir. Ülkemizin, Bissau’da, Gine-Bissau’nun da İstanbul ve Ankara’da Fahri Konsolosluğu bulunmaktadır. Türkiye’ye Gine Bissau’nun Brüksel Büyükelçiliği akreditedir.

Türkiye ve Gine Bissau arasındaki siyasi ilişkiler bugüne kadar uluslararası kuruluşlar kapsamında destek talepleriyle sınırlı kalmıştır.

Ağustos 2008’de İstanbul’da düzenlenen Birinci Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi’ne Gine-Bissau, Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Adelino Mano Quetá başkanlığında bir heyetle katılmıştır. Adıgeçen dönemin Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiştir.

Diğer taraftan, 9-13 Mayıs 2011 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen BM 4. En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı’na katılan Gine-Bissau Cumhurbaşkanı Malam Bacai Sanhá dönemin Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ile ikili ilişkilerin ileri götürülmesine yönelik bir görüşme gerçekleştirmiştir.

7-10 Eylül 2012 tarihlerinde, Gine-Bissau’nun Ankara Fahri Konsolosluğunun resmi açılışına katılmak üzere dönemin Dışişleri Bakanı Faustino Fudut Imbali’nin başkanlığındaki bir heyet ülkemizi ziyaret etmiştir.

23 Temmuz 2014 tarihinde Doğu Timor'un başkenti Dili'de gerçekleştirilen 10. CPLP Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne ülkemizi temsilen katılan heyetimiz Gine Bissau'nun o dönemdeki Dışişleri Bakanı Mario Lopes da Rosa ile görüşmüştür.

19-21 Kasım 2014 tarihlerinde Ekvator Ginesi’nin başkenti Malabo’da düzenlenen II. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesine Gine Bissau’dan dönemin Dışişleri Bakanı Büyükelçi Mario Lopes Da Rosa katılmıştır.
 
Gine Bissau Dışişleri Bakanı Büyükelçi Arthur Silva 23-26 Kasım 2015 tarihlerinde İSEDAK 31. Toplantısı'na katılmak üzere İstanbul'u ziyaret etmiştir.

Gine-Bissau Kamu Sağlığı Bakanı Cadi Seidi İslam İşbirliği Teşkilatı 5. Sağlık Bakanları Toplantısı çerçevesinde 17-19 Kasım 2015 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Gine-Bissau’ya ihracatımızda ağırlık tarım ürünlerindedir. Sanayi ürünleri ikinci sırada yer almaktadır. İkili ticarette denge ülkemiz lehinedir.

Gine-Bissau’ya ihracatımız, 2014 yılında 6,2 milyon ABD Doları, 2015’te ise 5,4 milyon ABD Dolarıdır. Demir-çelik, kara ulaşım araçları, elektrikli makine ve cihazlar, metal dışı mineraller, hububat ve mamulleri, inşaat, demir-çelik ihraç edilmektedir.

İthalatımız, 2014 yılında 0,5 milyon ABD Dolar; 2015’te 1,5 milyon ABD Dolardır. Deri, kösele, işlenmemiş post, mahun cevizi, yağlı tohum, kaju ve meyveler ithal edilmektedir.

Bissau’da inşaatı Hükümetimiz tarafından üstlenilen “Türkiye-Gine-Bissau Dostluk Lisesi”nin inşası, 2010 yılında tamamlanmıştır.

TİKA aracılığıyla Gine Bissau’ya 2010 yılı Aralık ayında 2 sahil güvenlik botu hibe edilmiştir. 5-12 Mayıs 2011 tarihleri arasında, Kütahya Gül-Der Derneği ve TİKA işbirliğinde Gine Bissau’da sağlık taraması gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede, 4500 kg. ağırlığındaki tıbbi malzemeler, 1 adet ultrason cihazı ve 30 adet hastane yatağı Bissau’ya gönderilmiştir. TİKA Dakar Ofisi aracılığıyla, ülkemizin Gine-Bissau’ya hibe ettiği iki ambülans için 2 Ekim 2012 tarihinde Dakar Islam Enstitüsünde bir devir teslim töreni gerçekleştirilmiştir.

Gine Bissau Dışişleri Bakanlığı, geçtiğimiz Nisan ayında Dakar Büyükelçiliğimiz aracılığıyla ülkemizden araç, bilgisayar ve ekipman talebinde bulunmuştur. Gine Bissau tarafının talebi, bilgisayar ve ekipman yardımı yapılmasının uygun olacağı yönündeki görüşümüzle TİKA’ya iletilmiş ve bu çerçevede 26-27 Haziran 2014 tarihlerinde Bissau’da bir teslim töreni düzenlenmiştir.

Ülkemiz ile Gine Bissau arasında sürdürülen güvenlik işbirliği faaliyetleri kapsamında, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Vekili Sayın Ali Baştürk başkanlığındaki bir heyet tarafından 20-22 Şubat 2014 tarihleri arasında Gine Bissau'ya gerçekleştirilen ziyaret esnasında bir “Güvenlik İşbirliği Anlaşması" ile "Nihai Bildiri" imzalanmıştır.

Gine-Bissau Sağlık Bakanlığında görevli doktorlardan oluşan 6 kişilik heyet 5-30 Kasım 2015 tarihleri arasında Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde eğitim programına katılmıştır.

Gine-Bissau Kentleşme, İnşaat ve Bayındırlık Bakanlığı'na TİKA tarafından temin edilen büro malzemelerinin teslim töreni 7 Aralık 2015 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Bu vesileyle, TİKA tarafından Ebola'yla mücadele kapsamında ayrıca tıbbi yardım malzemeleri Gine-Bissau makamlarına teslim edilmiştir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Bissau Belediyesi arasında 2011 yılında kardeş şehir protokolü imzalanmıştır.

Zeytinburnu Belediyesi ile Bissau Belediyesi arasında kardeş kent ilişkisi kurulmuştur. Gine Bissau için 2014-2015 öğretim yılında 6 lisans, 2 yüksek lisans olmak üzere toplam 8; 2015-2016 öğretim yılı için 6 lisans, 1 doktora olmak üzere toplam 7 Gine-Bissau'lu öğrenciye burs verilmiştir.