Türkiye - Gine Bissau İlişkileri

Gine-Bissau’ya Dakar Büyükelçiliğimiz akreditedir. Ülkemizin, Bissau’da, Gine-Bissau’nun da İstanbul ve Ankara’da Fahri Konsolosluğu bulunmaktadır.

Üst düzey temaslar

-Ağustos 2008’de İstanbul’da düzenlenen Birinci Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi’ne Gine-Bissau, dönemin Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Adelino Mano Quetá başkanlığında bir heyetle katılmıştır. Adıgeçen dönemin Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiştir.

-9-13 Mayıs 2011 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen BM 4. En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı’na katılan dönemin Gine-Bissau Cumhurbaşkanı Malam Bacai Sanhá dönemin Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ile ikili ilişkilerin geliştirilmesi çerçevesinde bir görüşme gerçekleştirmiştir.

-7-10 Eylül 2012 tarihlerinde, Gine-Bissau’nun Ankara Fahri Konsolosluğunun resmi açılışına katılmak üzere dönemin Dışişleri Bakanı Faustino Fudut Imbali’nin başkanlığındaki bir heyet ülkemizi ziyaret etmiştir.

-23 Temmuz 2014 tarihinde Doğu Timor'un başkenti Dili'de gerçekleştirilen 10. CPLP Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne ülkemizi temsilen katılan heyetimiz dönemin Gine-Bissau Dışişleri Bakanı Mario Lopes da Rosa ile görüşmüştür.

-19-21 Kasım 2014 tarihlerinde Ekvator Ginesi’nin başkenti Malabo’da düzenlenen II. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesine Gine-Bissau’dan dönemin Dışişleri Bakanı Büyükelçi Mario Lopes Da Rosa katılmıştır.

-TBMM'nin evsahipliğinde 17-22 Ocak 2015 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenen İSİPAB 10. Konferansı’na Gine-Bissau Ulusal Meclis Başkanı Cipriano Cassama katılmıştır.

-Dönemin Kamu Sağlığı Bakanı Cadi Seidi İslam İşbirliği Teşkilatı 5. Sağlık Bakanları Toplantısı çerçevesinde 17-19 Kasım 2015 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

-Dönemin Gine-Bissau Dışişleri Bakanı Büyükelçi Arthur Silva 23-26 Kasım 2015 tarihlerinde İSEDAK 31. Toplantısı'na katılmak üzere İstanbul'u ziyaret etmiştir.

-Dönemin Gine-Bissau Başbakanı Baciro Dja 14-17 Ekim 2016 tarihlerinde “Türk-Afrika Ticaret Konsorsiyumu”nun davetlisi olarak özel sektör temsilcileriyle temaslarda bulunmak üzere ülkemize özel bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

-Dönemin Dakar Büyükelçisi Sayın Nilgün Erdem Arı, Gine-Bissau Ulusal Meclis Başkanı Cipriano Cassama ve dönemin Başbakanı Umaru Sissoco Embalo’yla, anılan yetkililerin Senegal’i ziyareti sırasında 20 Kasım 2016 tarihinde bir görüşme gerçekleştirmiştir.

-Gine-Bissau Cumhurbaşkanı Mario Vaz’ın Özel Temsilcisi Büyükelçi Mamadou Sano, 28 Mart 2018 tarihinde Sayın Bakanımız tarafından kabul edilmiştir.

2017 yılında ikili ticaretimizin hacmi 4,72 milyon Dolar olarak kaydedilmiştir. Bu rakamın 3,82 milyon Dolarını Gine-Bissau’ya ihracatımız oluşturmuştur. Aynı dönemde Gine-Bissau’dan 897 bin Dolar tutarında ithalat gerçekleştirilmiştir.

Son dönemde özellikle Senegal’de faal durumdaki işadamlarımızın Gine-Bissau’ya yönelik ilgisinin arttığı müşahede edilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Gine-Bissau Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Güvenlik İşbirliği Anlaşması 22 Şubat 2014 tarihinde Bissau'da imzalanmıştır.

2014 yılında ayrıca, Sivil Havacılık Mutabakat Muhtırası imzalanmış; Hava Ulaştırma Anlaşması parafe edilmiştir.

Ülkemiz Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) aracılığıyla çeşitli alanlarda Gine Bissau‘ya kalkınma yardımlarında bulunmaktadır. Daha detaylı bilgi için http://www.tika.gov.tr adresi ziyaret edilebilir.

Türkiye Bursları kapsamında ülkemizce, 2017-2018 döneminde Gine Bissau’dan 11 öğrenciye burs verilmiştir. 1992’den bu yana 133 burs verilmiştir.