Gine Bissau'nun Siyasi Görünümü

Gine ve Yeşil Burun’un Bağımsızlığı için Afrika Partisi (PAIGC), 1956 yılında Amilcar Cabral liderliğinde başlattığı isyan neticesinde 1973’te ülkenin büyük bir kısmının yönetimini ele geçirmiş ve 24 Eylül 1973’te tek taraflı olarak ilan edilen bağımsızlık, 1974’te uluslararası kabul görmüştür.

Cumhurbaşkanı devletin, Başbakan ise hükümetin başıdır. Ulusal Meclis (Assembleia Nacional Popular) dört yıllığına seçilen 100 üyeden oluşmaktadır. Yüksek Mahkeme’nin (Tribunal Supremo da Justiça) dokuz üyesi Cumhurbaşkanı tarafından atanmaktadır.

Gine Bissau, bağımsızlığından bu yana birçok kez darbe yaşamıştır. Bu çerçevede, 1980 yılında darbeyle iktidara gelen Cumhurbaşkanı Joao Bernardo Vieira, 1999 yılında yine darbeyle devrilmiştir. Cumhurbaşkanı Kumba Yala’nın 14 Eylül 2003 tarihinde görevini bırakmasıyla sonuçlanan üçüncü darbe sonrasında başlatılan anayasal düzene dönüş süreci, Cumhurbaşkanlığı seçimini kazananan Joao Bernardo Vieira’nın 1 Ekim 2005 tarihinde göreve başlamasıyla tamamlanmıştır.

Vieira, 2009 yılında düzenlenen bir saldırı ile öldürülmüş ve aynı yıl yapılan seçimlerde Malam Bacai Sanha Cumhurbaşkanı seçilmiştir.

Milletvekili seçimleri 16 Kasım 2008 tarihlerinde yapılmıştır. PAIGC Partisi oyların % 49’unu alarak 67 milletvekili çıkarmıştır. 2012 yılında gerçekleştirilmesi öngörülen genel seçimler 2013’e ertelenmiştir.

Gine Bissau’da 12 Nisan 2012 tarihinde bir grup ordu mensubu tarafından darbe yapılmış ve eski Başbakan, Cumhurbaşkanı adayı Carlos Gomes Junior gözaltına alınmıştır. BMGS, BM Güvenlik Konseyi, AfB, CEDEAO, AB, ABD, Portekiz, Nijerya ve Kanada sözkonusu darbeyi şiddetle kınamıştır. Bakanlığımız tarafından yapılan açıklamayla da ülkede gerçekleştirilen darbe kınanmış ve Afrika Birliği Barış ve Güvenlik Konseyi’nin 17 Nisan 2012 tarihli kararı doğrultusunda, ülkede anayasal düzenin derhal tesisi çağrısında bulunulmuştur.

Darbenin ardından, Manuel Serifo Nhamadjo 12 ay süresince geçiş dönemi Cumhurbaşkanı olarak görevlendirilmiştir.

İki defa ertelenen Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento seçimleri 18 Mayıs 2014'de gerçekleşmiş ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi PAIGC (Gine Bissau ve Yeşil Burun'un Bağımsızlığı için Afrika Partisi) adayı José Mario Vaz iktidara gelmiş ve dördüncü Cumhurbaşkanı olmuştur. José Mario Vaz, 23 Haziran 2014 tarihinde görevine resmen başlamıştır. PAIGC Parti Başkanı Domingos Simões Pereira, 4 Temmuz 2014 tarihinde Başbakan olarak resmen görevlendirilmiş, Ulusal Meclis Başkanı olarak Cipriano Cassama göreve gelmiştir.

Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasında Nisan 2015 itibariyle belirginleşen görüş farklılıkları ülkede ciddi bir siyasi krizin baş göstermesine neden olmuş, BM, AB ve Portekiz gibi dış aktörlerce yapılan uzlaşı ve diyalog çağrılarına rağmen kriz derinleşmiş ve Hükümet’in Cumhurbaşkanı Vaz tarafından 12 Ağustos tarihinde geceyarısı çıkarılan bir kararname ile azledilmesi aşamasına ulaşmıştır. Cumhurbaşkanı’nın yeni Hükümet kurulması için eski Bakan Baciro Dja’yı Başbakan olarak atamıştır. Bununla beraber, Gine-Bissau Parlamentosu sözkonusu atamayı kabul etmediklerini açıklamış ve konuyu Anayasaya aykırılık bakımından itirazla Temyiz Mahkemesine götürmüştür.

Temyiz Mahkemesinde açılan dava 9 Eylül 2015 tarihinde sonuçlanmıştır. Mahkeme, sözkonusu atamanın Parlamentoya danışılmadan yapıldığı ve Anayasanın ihlal edildiği gerekçesiyle Dja’nın atamasını iptal etmiştir. Bunun üzerine, Dja 20 günlük Başbakanlık süresinin ardından istifasını sunmuştur.

Devlet Başkanı Vaz, Dja'nın istifası ve uluslararası toplumun konuya çözüm bulunması yönündeki girişimlerinin ardından, “akil adam” pozisyonundaki PAIGC eski üyesi Carlos Correira Başbakanlığındaki hükümetin 12 Ekim 2015 tarihinde atanarak göreve başlamamıştır.

Fakat kurulan hükümette halen bazı bakanlıklara atama yapılmadığı ve bütçe görüşmeleri sonuçlandırılamadığından Gine-Bissau Devlet Başkanı Vaz, 12 Mayıs 2016 tarihinde Carlos Correira başkanlığındaki hükümeti feshetmiştir.

Devlet Başkanı Vaz, eski Başbakan Baciro Dja’yı 26 Mayıs 2016 günü ikinci kez Başbakan olarak atamış, ertesi gün düzenlenen törenle Başbakan Dja yemin ederek görevine başlamıştır.