Türkiye - Dominik Cumhuriyeti Siyasi İlişkileri

Ülkemizin Latin Amerika ve Karayipler bölgesine yönelik açılım politikası, diğer bölge ülkeleriyle olduğu gibi Dominik Cumhuriyeti ile ilişkilerimize de ivme kazandırmış, Santo Domingo Büyükelçiliğimizin 1 Ekim 2013 tarihinde faaliyete girmesiyle birlikte ikili ilişkilerde gözle görülür bir gelişme yaşanmıştır. Dominik Cumhuriyeti’nin Tel Aviv Büyükelçiliği ülkemize akreditedir.

Dışişleri eski Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu 2014 yılında Dominik Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdiği resmi ziyaret sırasında Diplomatik ve Resmi Pasaportlar için Vize Muafiyeti, Hava Ulaştırma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşmaları imzalanmıştır.

Sayın Bakanımız 1-2 Şubat 2017 tarihlerinde Dominik Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Turizm Alanında İşbirliği Anlaşması imzalanmıştır. Daha sonra Dominik Dışişleri Bakanı Vargas, 19 Nisan 2017 tarihinde Ankara’ya Dışişleri Bakanı seviyesindeki ilk ziyareti gerçekleştirmiştir.

Dominik Cumhuriyeti’yle en önemli işbirliği alanlarından biri doğal afetlerle mücadele konusu oluşturmaktadır. 2010 yılı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu sırasında afetlerle mücadelede küresel işbirliğinin güçlendirilmesi yönünde benzer önerilerde bulunan Türkiye, Dominik Cumhuriyeti ve Katar’ın bu girişimleri birleştirilerek, HOPEFOR adlı ortak bir girişim haline getirilmiştir. HOPEFOR girişiminin birinci konferansı 2011’de Katar’da, ikincisi 2012’de Türkiye’de ve üçüncüsü 18-20 Kasım 2013 tarihlerinde Dominik Cumhuriyeti’nin Punta Cana kentinde yapılmıştır. Punta Cana’daki konferansa Dönemin Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay katılmıştır.