Türkiye - Doğu Timor İlişkileri

Türkiye, 2002 yılında resmen kurulan Doğu Timor’u tanıyan ilk ülkelerden biri olmuştur. 2003 yılında diplomatik ilişkilerin tesis edilmesinin ardından Cakarta Büyükelçiliğimiz aynı yıl Doğu Timor’a akredite edilmiştir.

Asya-Pasifik bölgesine yönelik açılım politikamız ve bölgede ülkemizin giderek artan önemi ve ağırlığı doğrultusunda, Doğu Timor’un da üyeleri arasında bulunduğu Portekizce Konuşan Ülkeler Topluluğu’na (CPLP) gözlemci üyeliğimiz ve En Az Gelişmiş Ülkelere (EAGÜ) yönelik kalkınma işbirliğimiz Türkiye-Doğu Timor ilişkilerinin daha da gelişmesine uygun zemin hazırlamıştır.

Portekizce Konuşan Ülkeler Topluluğu’nun (CPLP, Community of Portuguese Language Countries) 23 Temmuz 2014 tarihinde Doğu Timor’un başkenti Dili’de düzenlenen Zirvesinde teşkilata gözlemci üye olarak kabul edilen Türkiye, CPLP kapsamında Doğu Timor’la diyalog içindedir.

16 Mayıs 2018 tarihinde ülkemiz ile Doğu Timor arasında ilk Siyasi İstişareler gerçekleştirilmiştir. Bu tarihe kadar Doğu Timor ile temaslarımız sadece çok taraflı toplantılar çerçevesinde gerçekleştiğinden, sözkonusu Siyasi İstişareler aynı zamanda Türkiye ile bu ülke arasındaki ilk ikili faaliyeti de teşkil etmiştir.