Türkiye - Cibuti Siyasi İlişkileri

İki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler 1977 yılında tesis edilmiştir.

Türkiye ve Cibuti arasında siyasi, ekonomik ve ticari alanlarda gittikçe gelişen olumlu ilişkiler bulunmaktadır. Cibuti’nin Ankara Büyükelçiliği 2012’de ülkemizin Cibuti Büyükelçiliği ise 2013’te faaliyete geçmiştir.

Üst düzey ziyaretler bağlamında, geçtiğimiz dönemlerde Cibuti Cumhurbaşkanı Guelleh biri ikili, ikisi uluslararası toplantılara katılmak ve Çanakkale Kara Savaşlarının 100. Yılı Anma Etkinlikleri olmak üzere dört defa ülkemizi ziyaret etmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Afrika Boynuzu ülkelerini ziyaretleri kapsamında 23-25 Ocak 2015 tarihleri arasında Cibuti’ye bir devlet ziyareti gerçekleştirmiştir.

Cibuti Cumhurbaşkanı Guelleh, ayrıca Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle 19-20 Aralık 2017 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş, ziyaret vesilesiyle ülkemiz ile Cibuti arasında, muhtelif alanlarda 4 anlaşma imzalanmıştır.

Ticari ilişkiler açısından ise, ülkemiz ve Cibuti arasında ümit verici bir potansiyel mevcuttur. 2016 yılında Türkiye’den Cibuti’ye 77,95 milyon ABD Doları tutarında ihracat yapılmış olup, Cibuti’den Türkiye’ye yapılan ithalat ise 114 bin ABD Doları olmuştur (2016 toplam ikili ticaret hacmi:78,1 milyon ABD Doları). 2017 yılının ilk 11 ayında ise toplam ticaret hacmimiz ise 91.8 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. Ayrıca, Cibuti’de Türk firmaları 130 milyon dolarlık müteahhitlik işi üstlenmiştir.

Ülkemizden Cibuti’ye ihraç edilen ürünler arasında inşaat ve demir çelik ürünleri, beyaz eşya, gıda ve hububat mamulleri önemli bir paya sahiptir. Diğer taraftan Türkiye’nin Cibuti’den olan ithalatında boyacılıkta kullanılan ürünler, yakmaya mahsus ağaçlar ile kauçuk ve mamuller yer almaktadır.

Türk Hava Yolları, Cibuti’ye haftada yedi gün doğrudan uçuşlar gerçekleştirmektedir. THY uçuşları, ikili ekonomik ve ticari ilişkilerimizi olduğu kadar, iki ülke arasında turizm ilişkilerini de geliştirmeye hizmet etmektedir.

Cibuti’nin, Doğu Afrika’nın Serbest Ticaret Bölgesi olma hedefi ve buna bağlı elverişli konumu, yürüttüğü mali politikalar ve ülkemizle mevcut siyasi ilişkileri çerçevesinde, Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekçi’nin 10 Aralık 2014 tarihinde Cibuti’ye gerçekleştirdiği ziyaretinde imzalanan Mutabakat Zaptıyla, Cibuti’de bir Özel Türk Ekonomik Bölgesi (ÖEB) kurulması kararı alınmıştır. Sözkonusu özel ekonomik bölgenin hayata geçirilmesiyle, Türk işadamlarının 400 milyonluk Doğu Afrika pazarına Cibuti'den ulaşması öngörülmektedir.

İki ülke arasındaki üçüncü dönem Karma Ekonomik Komisyonu toplantısı 29 Aralık 2016 tarihinde Cibuti’de düzenlenmiştir.

Ülkemiz tarafından, Türkiye Bursları kapsamında, Cibuti’ye yüksek öğrenim bursları tahsis edilmektedir. 2017-2018 akademik yılında bu ülkeye tahsis edilen burs sayısı 19’dur.