Türkiye - Burkina Faso İlişkileri

Burkina Faso (BF) ile ikili ilişkilerimizde, 2009 yılında birlikte yaptığımız BM Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliği, Ocak 2012’de Vagadugu Büyükelçiliğimizin, Şubat 2014’te ise BF’nin Ankara Büyükelçiliğinin faaliyete geçmesi ve son dönemde gerçekleştirilen ziyaretler ve imzalanan anlaşmalar önemli bir ivme sağlamıştır.

Son dönemde BF’den ülkemize gerçekleştirilen üst düzey ziyaretler aşağıda yeralmaktadır:

Eski Devlet Başkanı Blaise Compaoré, 18-21 Ağustos 2008 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi’ne katılmıştır. Zirve marjında 11. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ile ikili bir görüşme gerçekleştiren Compaoré, ülkemize özel mahiyette bir ziyarette daha bulunmuştur.

Dönemin Dışişleri ve Bölgesel İşbirliği Bakanı Bedouma Alain Yoda, KEK Eşbaşkanı sıfatıyla 15-17 Şubat 2010 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

Dönemin Devlet, Dışişleri ve Bölgesel İşbirliği Bakanı Djibril Bassolé, 8-10 Mayıs 2013 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Djibril Bassole’nin bu ziyareti sırasında Burkina Faso ve Türkiye arasında diplomatik pasaport sahipleri için vize muafiyeti öngören anlaşması imzalanmış ve aynı yıl yürürlüğe girmiştir. Bassolé, 28 Ağustos 2014 tarihinde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı devir teslim töreni kapsamında da ülkemize bir ziyarette bulunmuştur.

Eski Meclis Başkanı Soungalo Appolinaire Ouattara 19-22 Mart 2014 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Devlet Başkanı Compaoré’nin 31 Ekim 2014 tarihindeki istifasının ardından, 2015 yılındaki seçimlere kadar ülkeyi yönetmek üzere oluşturulan Geçiş Hükümeti’nin Başbakanı Yarbay Isaac Zida, 24-26 Şubat 2015 tarihlerinde ülkemize özel bir ziyarette bulunmuştur. Zida ziyaret çerçevesinde, dönemin TBMM Başkan Vekili Sayın Meral Akşener ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

14-15 Nisan 2016 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen 13. İslam Zirvesi'ne Burkina Faso (BF) Devlet Başkanı Roch Marc Christian Kaboré geniş bir heyetle katılmıştır.

11-12 Temmuz 2017 tarihlerinde Sayın Dışişleri Bakanımız Mevlut Çavuşoğlu, Burkina Faso’ya resmi bir ziyarette bulunmuştur.

Türkiye ile BF arasında ticari faaliyetlerin daha da geliştirilmesini teminen İş Konseyi kurulması öngörülmüştür. Türkiye-ECOWAS Ekonomi ve İş Forumu’nun 22-23 Şubat 2018 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen toplantısında İş Konseyi Kuruluş Anlaşması imzalanmıştır.

Ülkede bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük Türk yatırımı 2015 yılında MNG Gold (MNG ORKO Madencilik AŞ.) firması tarafından madencilik sektöründe yapılmıştır. Anılan firma, ülkenin güneyinde bulunan Avustralya ve Kanadalı firmalara ait iki altın madeni sahasını 40 milyon Dolar’a satın almıştır.

Ankara merkezli “CEMTECH” firmasının 26 Milyon Avroluk çimento hammaddesi ve tuğla üretecek bir fabrika kurması beklenmektedir.

Ülkemiz Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) aracılığıyla sağlık, gıda, eğitim, bilim, ulaşım gibi çeşitli alanlarda Burkina Faso’ya kalkınma yardımlarında bulunmaktadır. Daha detaylı bilgi için http://www.tika.gov.tr adresi ziyaret edilebilir.

Türkiye Bursları kapsamında ülkemizce, 2017-2018 döneminde Burkina Faso’dan 11 öğrenciye burs verilmiştir. 2012’den bu yana 67 burs verilmiştir.