Türkiye - Arjantin Siyasi İlişkileri

Türkiye-Arjantin ilişkilerinin başlangıcı Osmanlı Devleti ile Arjantin arasında ilk konsolosluk protokolünün imzalandığı 1910 yılına uzanmaktadır. Cumhuriyetimizin kurulmasının ardından Arjantin’le 1926 yılında Roma’da imzalanan Dostluk Anlaşması ile ilişkilere resmiyet kazandırılmıştır.

1992 yılında Arjantin Cumhurbaşkanı Carlos Menem ülkemizi, 1995 yılında ise 9. Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel Arjantin’i ziyaret etmiştir. 1998 yılında Sayın İsmail Cem Arjantin’i ziyaret eden ilk Dışişleri Bakanımız olmuştur. Arjantin Cumhurbaşkanı Cristina Fernandez de Kirchner 20-21 Ocak 2011 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız Başbakanlığı döneminde 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlarına ev sahipliği yapacak şehrin belirlendiği 125. Uluslararası Olimpiyat Komitesi Genel Kurulu toplantısı vesilesiyle 8 Eylül 2013 tarihinde Arjantin’i ziyaret etmiştir. Sözkonusu ziyarette Arjantin makamlarıyla herhangi bir resmi görüşme gerçekleştirilmemiştir.

Dönemin Arjantin Dışişleri Bakanı Hector Timerman, özel davetli olarak katıldığı VII. Büyükelçiler Konferansı kapsamında 6 Ocak 2015 tarihinde bir konuşma yapmış, ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş ve Sayın Bakanımızla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

Sayın Bakanımız 30 Ocak 2017 tarihinde Arjantin’i ziyaret ederek dönemin Dışişleri Bakanı Susana Malcorra ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Senato Başkanı Gabriela Michetti ile görüşmüştür. Ziyaret kapsamında ayrıca Gümrük İşbirliği ve Karşılıklı Yardım Anlaşması imzalanmıştır.

Arjantin ile ülkemiz arasında uluslararası örgütlerde ortak tutum benimsenmesi ve adaylıkların karşılıklı desteklenmesi gibi çok taraflı diplomaside işbirliğinde bulunulmaktadır. Arjantin 1915 olayları dışında, ülkemizin önem verdiği dış politika konularında genellikle ön almamakta, uluslararası mali ve ekonomik kuruluşların reformu ve G-20’nin gündemine farklı konuların alınması hususlarında ülkemizle aynı yönde hareket etmektedir. BM reformu konusunda ülkemizin de bulunduğu Oydaşma için Birlik Grubu’nda yer almaktadır. Arjantin’in BM Kıbrıs Barış Gücü’ndeki (UNFICYP) varlığı da ilişkilerimizin ayrı bir yönünü oluşturmaktadır.

2015 yılında göreve başlayan Macri Hükümeti döneminde, daha önce yoğun olarak uygulanan ithalat kısıtlamalarının kaldırılması, Arjantin’le ticari ilişkilerimizin geliştirilmesi açısından önemli bir fırsat oluşturmuştur. Ülkemiz, Arjantin’in de üyesi olduğu Güney Ortak Pazarı (MERCOSUR) ile STA imzalamak için girişimlerde bulunmaktadır. Türkiye ile MERCOSUR arasında 12-13 Kasım 2008 tarihlerinde Ankara’da yapılan birinci tur STA müzakerelerinin ardından, MERCOSUR tarafından öncelikle AB-MERCOSUR müzakerelerinde ilerleme kaydedilmesinin tercih edilmesi nedeniyle, ikinci tur müzakereler gerçekleştirilememiştir.