Arjantin'in Siyasi Görünümü

Arjantin, idari olarak 23 eyalet ve özerk Buenos Aires kentinden oluşan federal bir cumhuriyettir. Başkanlık sistemi ile yönetilmektedir. Kuvvetler ayrımı prensibi hâkimdir. Yürütme ağırlıklı olarak Devlet Başkanı’ndadır. Yasama erki Senato ve Temsilciler Meclisi’nden oluşan Kongre’nin, yargı ise Yüksek Mahkeme’nin yetkisindedir.

Başkanlık süresi 1994 reformuna kadar 6 yıl iken, bir kez yinelenebilir olmak üzere 4 yıla indirilmiştir. 1994 Reformlarıyla, eyaletlerin ve özerk Buenos Aires şehrinin Senatör sayısı üçe çıkarılmıştır. Senato 72, Temsilciler Meclisi 257 üyeden oluşmaktadır.

Arjantin’de 25 Ekim 2015 tarihinde gerçekleştirilen Devlet Başkanlığı seçimlerinin ilk turunda adaylardan hiçbirinin yeterli çoğunluğa ulaşamaması nedeniyle 22 Kasım 2015 tarihinde ikinci tur seçimler gerçekleştirilmiştir. Seçimleri, oyların %51,5’ini alan merkez sağ Değişelim (Cambiemos) Koalisyonu Adayı, eski Buenos Aires Belediye Başkanı Mauricio Macri kazanmıştır. Sonraki seçimlerin Ekim 2019’da yapılması öngörülmektedir.