Kongo Cumhuriyeti’nin Ekonomisi

Kongo Cumhuriyeti’nin GSYH’si (SAGP) 29,36 milyar Dolar, Kişi Başı GSYH’si (SAGP) ise 6.700 Dolardır.

Başlıca maden ve enerji kaynakları petrol, kereste, potasyum, kurşun, uranyum, bakır, çinko, fosfat, altın, magnezyum, doğal gaz ve hidroelektriktir. Temel tarım ürünleri manyok, şeker, pirinç, mısır, yerfıstığı, sebzeler, kahve, kakao, ve çeşitli orman ürünleridir. Temel sanayi kolları petrol çıkarımı, çimento, kerestecilik, biracılık, şeker, palmiye yağı, sabun, un ve sigara üretimidir.

2015 yılında ihracatı 1,378 milyar Dolar, ithalatı 2,168 milyar Dolar olarak gerçekleşmiştir.

Kongo Cumhuriyeti, ihracat gelirinin %90’ını, bütçe gelirlerinin % 78’ini petrolden sağlayan bir ülkedir. Üretimi 280.000 varil/gün düzeyinde olup, Nijerya, Angola ve Ekvator Ginesi’nden sonra Sahraaltı Afrika’nın dördüncü büyük petrol üreticisidir. Diğer başlıca ihracat geliri, orman ürünleri sektöründen kaynaklanmaktadır.

Yönetim, 1990’lardaki iç savaştan sonra ülkenin yeniden imarını gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Ülkenin milli gelirinin yüzde 30’undan fazlası yatırıma ayrılmaktadır. Bu çerçevede havaalanları, barajlar, yollar, limanlar, hükümet binaları, üniversite, hastaneler, toplu konut projeleri gibi çok sayıda inşaat projesi tamamlanmış veya sürmekte, yeni projelerde ihaleye çıkılması beklenmektedir.