Kongo Cumhuriyetine Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine

Diplomatik pasaport hamili olmayan vatandaşlarımız vizeye tabiidir. Vizeler Kongo Cumhuriyeti’nin Ankara’daki Büyükelçiliğinden alınmaktadır.

Kongo’ya henüz THY uçuşu bulunmamaktadır. İstanbul’dan Paris, Kazablanka, Dubai, Addis Ababa ve Afrika’daki diğer bazı başka merkezler üzerinden tek aktarmalı olarak Brazavil’e gitmek mümkündür. Bir başka seçenek, THY ile İstanbul’dan direkt uçuşla Kongo Demokratik Cumhuriyetinin başkenti Kinşasa’ya gidip, Kongo Irmağını tekneyle geçerek Brazavil’e ulaşmaktır. Ancak her iki ülkenin de vizesine sahip olmak gerektiğini akılda tutmak gerekmektedir.

Kongo, 2014 yılından beri ülkede kayıt dışı çalışan yabancılara karşı katı bir sınırdışı operasyonu yürütmektedir. Ağırlıklı olarak komşu Afrika ülkelerinden gelen kişilerin hedeflendiği operasyon, ilke olarak geçerli belgeleri olmayan tüm yabancıları kapsamaktadır. Vatandaşlarımızın sorun yaşamayacakları düşünülmekle birlikte her ihtimale karşı her zaman pasaportlarını yanlarında güvenli bir yerde taşımaları, Büyükelçiliğimizin telefon numarasını yanlarında bulundurmaları (00242 05603 72 12), Kongo’da uzun süreli ikamet edecek vatandaşlarımızın Büyükelçiliğe kaydolarak “Konsolosluk Kimliği” almaları tavsiye edilir.

Bunun dışında, olası hırsızlıklara karşı her yabancı ülkede olduğu gibi dikkat göstermek gerekmektedir. Kongo, özellikle büyük kentler Brazavil ve Pointe-Noire, yabancılar için oldukça güvenlidir. Ancak, futbol milli maçları gibi halkı etkileyen olaylar, kent merkezlerinde olmasa da kenar mahallelerde şiddet ve yağmaları da içeren toplumsal hareketlere neden olabilmektedir. Bu tür gelişmeleri takip etmek, hiçbir şekilde bu olaylara yaklaşmamak ve tercihen böyle günlerde dışarı çıkmamak uygun olacaktır.

Sağlık önlemleri ve gerekli aşılar konusunda Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğünün tavsiyelerine uyulması gerekmektedir.