Kongo Cumhuriyetine Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine

Diplomatik pasaport hamili olmayan vatandaşlarımız vizeye tabidir. Vizeler Kongo Cumhuriyeti’nin Ankara’daki Büyükelçiliğinden alınmaktadır.

Kongo’ya henüz THY uçuşu bulunmamaktadır. İstanbul’dan Paris, Kazablanka, Addis Ababa ve Afrika’daki diğer bazı başka merkezler üzerinden tek aktarmalı olarak Brazavil’e ve Pointe Noire’a gitmek mümkündür. Bir başka seçenek, THY ile İstanbul’dan doğrudan uçuşla Kongo Demokratik Cumhuriyetinin başkenti Kinşasa’ya gidip, Kongo Irmağını motorlu tekneyle geçerek Brazavil’e ulaşmaktır. Ancak bunun için her iki ülkenin de vizesine sahip olmak gerektiğini akılda tutmak gerekmektedir.

Kongo, özellikle büyük kentler Brazavil ve Pointe-Noire bakımından, yabancılar için oldukça güvenlidir. Olası hırsızlıklara karşı hemen her yabancı ülkede olduğu gibi dikkatli olmak gerekmektedir.

Kongo makamları, Pool vilayetinin batısındaki silahlı çatışmalar nedeniyle Brazavil ile ekonomik başkent Pointe-Noire arasında karayolu yolculuğunu uzun süre tavsiye etmemişlerdir. Hükümet ile “Ninja” milisler arasında varılan ateşkes anlaşması sonucu bu sorunun giderildiği düşünülmektedir. Her durumda, sözkonusu güzergahta uçak yolculuğu yapılması daha rahat ve oldukça uygun bir seçenektir.

Kongo’da uzun süreli ikamet edecek vatandaşlarımızın Büyükelçiliğe kaydolarak “Konsolosluk Kimliği” almaları tavsiye edilir.

Kongo Cumhuriyeti’ne seyahat edecek vatandaşlarımızın sağlık konusunda en güncel bilgileri T.C. Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü’nden almaları mümkündür. Kongo Cumhuriyeti’ne ilişkin uyarılara aşağıda belirtilen internet adresinden ulaşılabilir:

http://www.seyahatsagligi.gov.tr/